Koroner arter bypass greft cerrahisi sonrası görülen semptomların öz-bakım gücüne etkilerinin belirlenmesi
Determining the effect of symptoms associated with self-care agency in patients after coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 851791
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER DENİZ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma koroner arter bypass greft cerrahisi sonrası görülen semptomların öz-bakım gücüne etkilerinin belirlenmesi amacıyla planlandı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma Mart-Ağustos 2021 tarihleri arasında koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren, İstanbul'da bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Servislerinde yatan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 223 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmada veriler, 'Hasta Bilgi Formu', 'Kalp Cerrahisi Semptom Envanteri' ve 'Öz Bakım-Gücü Ölçeği' kullanılarak toplandı. Veriler SPSS (Statistical Package for the Social sciences) 25 paket programı ile analiz edildi. Verilerin analizinde; tanımlayıcı ve ilişki arayıcı istatiksel yöntemler olarak frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, Kolmogorov-Smirnova, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis ve Kruskal Wallis z testleri ve Pearson ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Hastaların semptom şiddeti toplam puan ortalaması 33,36±17,88, öz bakım gücü toplam puan ortalaması 89,63±21,43 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effects of symptoms observed after coronary artery bypass graft surgery on self-care skills. This descriptive cross-sectional study was conducted with 223 patients who underwent coronary artery bypass graft surgery between March and August 2021, hospitalized at Cardiovascular Surgery Services of a Training and Research Hospital in Istanbul, and met the inclusion criteria for the study. In the study, data were collected using the 'Patient Information Form', 'Heart Surgery Symptom Inventory' and 'Self-Care-Agency Scale'. The data were analyzed with SPSS (Statistical Package for the Social sciences) 25 package program. In the analysis of data; frequency, percentage, mean, standard deviation, Kolmogorov-Smirnova, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis and Kruskal Wallis z tests, and Pearson and Spearman correlation analysis were used as descriptive and correlational statistical methods. The patients' symptom severity total score average was 33.36±17.88, and their self-care agency total score average was 89.63±21.43.