Bireysel ve takım sporcularının duygu düzenleme ve öz yeterlilik düzeylerinin incelenmesi
Examination of emotion regulation and self-efficacy levels of individual and team athletes
- Tez No: 851794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KARAÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmada bireysel ve takım sporcularının duygu düzenleme ile öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi çeşitli değişkenlere göre araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde betimsel niteliktedir. Araştırma örneklemi uygun örnekleme yöntemiyle oluşturulmuştur. Araştırma ölçekleri, 2023 yılı içerisinde İstanbul ilinde farklı lisans kurumlarında öğrenim gören yaşları 18 ile 25 arası değişen toplam 400 lisanslı sporcu öğrenciye yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 6 maddeden oluşan“Kişisel Bilgi Formu”, Tingaz ve Ekiz (2021) tarafından geliştirilen "Sporcu Duygu Düzenleme Ölçeği'' ile Koçak (2020) tarafından geliştirilen''Sporcu Öz Yeterlik Ölçeği''kullanılmıştır. Veri analiz programı kullanılarak değişkenlerin yüzde (%), frekans, ortalama ve standart sapma değerler açısından tanımlayıcı istatistikleri yapılmıştır. İkili karşılaştırmalarda T testi, puanlar arasında önemli bir farkın olup olmadığını belirlemek için α=0.05 anlamlılık düzeyinde Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U ve Tek Yönlü Varyans Analizi ANOVA testleri uygulandı. Değişkenler arası ilişkilerin belirlenmesinde Çoklu Doğrusal Regresyon ve Pearson Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sporcu yaşı ile öz yeterlik ve duygu düzenleme arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Sporcuların cinsiyetleri ile duygu düzenleme ve öz yeterlik arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Sporcuların yaptıkları sporun özelliğine göre öz yeterlik değişkeninde anlamlı fark bulunamamıştır. Sporcuların yaptıkları sporun özelliğine göre duygu düzenleme becerilerinde bireysel spor yapanlar lehine anlamlı fark bulunmuştur. Spor yapma yılına göre duygu düzenleme ile anlamlı ilişki yokken öz yeterliliğin alt boyutu olan spor disiplin yeterliliği arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Sporculuk düzeyine göre duygu düzenleme ile anlamlı ilişki yokken öz yeterliliğin tüm alt boyutları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Sporcuların duygu düzenleme becerileri ve öz yeterlikleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Bu bağlamda sporcuların duygu düzenleme becerilerinde yapılan spor türünün önemli olduğu söylenebilir. Ayrıca sporcuların duygu düzenleme becerileri ve öz yeterlik düzeylerinin birbirini olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Inthestudy, it wasaimedtoinvestigatetherelationshipbetweenemotionregulation and self-efficacy of individual and teamathletesaccordingtovariousvariables. The research is descriptive in thescreening model. The research samplewasformedbyconvenientsamplingmethod. The research scaleswereappliedto a total of 400 licensedathletestudentsagedbetween 18 and 25, whowerestudying in differentundergraduateinstitutions in Istanbul in 2023, byface-to-faceinterviews.“Personal Information Form”consisting of 6 itemstodeterminethedemographiccharacteristics of theparticipants,“AthleteEmotionRegulationScale”developedbyTingaz and Ekiz (2021) and“Athlete Self-EfficacyScale”developedby Koçak (2020) wereused as data collectiontools. Descriptivestatistics of thevariables in terms of percentage (%), frequency, mean and standarddeviationvaluesweremadeusingthe data analysisprogramme. T test wasusedforpairwisecomparisons, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U and One-Way Analysis of Variance ANOVA testswereapplied at α=0.05 significanceleveltodeterminewhethertherewas a significantdifferencebetweenthescores. MultipleLinearRegression and PearsonCorrelationcoefficientwereusedtodeterminetherelationshipsbetweenvariables. As a result of thestudy, nosignificantrelationshipwasfoundbetweenathleteage and self-efficacy and emotionregulation. Therewasnosignificantdifferencebetweenthegender of theathletes and emotionregulation and self-efficacy. No significantdifferencewasfound in the self-efficacyvariableaccordingtothesport of theathletes. A significantdifferencewasfound in favour of individualsportsmen in emotionregulationskillsaccordingtothesportthey do. Whiletherewasnosignificantrelationshipwithemotionregulationaccordingtotheyear of doingsport, a significantrelationshipwasfoundbetweenthesub-dimension of self-efficacy and sportdisciplinecompetence. Accordingtothelevel of sportsmanship, therewasnosignificantrelationshipbetweenemotionregulation and allsub-dimensions of self-efficacy. A positive and significantrelationshipwasfoundbetweenemotionregulationskills and self-efficacy of athletes. Inthiscontext, it can be saidthatthetype of sport is important in theemotionregulationskills of athletes. Inaddition, it wasseenthatemotionregulationskills and self-efficacylevels of athletespositivelyaffecteachother.