Ceratocephala falcata (L.) pers. bitkisinin antioksidan ve antienflamatuvar aktivitelerinin araştırılması ve fenolik bileşiklerinin analizi
Investigation of antioxidant and anti-inflammatory activities of ceratocephala falcata (L.) pers and analysis of phenolic compounds
- Tez No: 851795
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Halk arasında romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan fakat kullanım amacını destekleyen bilimsel araştırmalara rastlanmayan Ranunculaceae familyasından Ceratocephala falcata (L.) Pers. bitkisinin antioksidan ve antienflamatuvar aktivitelerinin bilimsel çalışmalarla değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bitkinin toprak üstü kısmından dekoksiyon, sulu etanol (%80), etil asetat ve hekzan ile ekstreler elde edildi. Ekstrelerin antioksidan aktiviteleri, DPPH• ve ABTS•+ radikalleri giderme aktiviteleri, CUPRAC ve FRAP indirgeme gücü aktivite analizleri ile değerlendirildi. Antienflamatuvar aktivite için COX-1 ve COX-2 enzim inhibisyon etkinlikleri analiz edilerek karşılaştırıldı. Kromatografik kantitatif analizi ile bitki ekstrelerinin fenolik bileşik içeriği tespit edilerek antioksidan aktiviteleri arasında ilişki kuruldu. İstatiksel analiz yapılarak deney bulguları arasındaki istatiksel anlamlılık değerlendirildi. Bulgular: En yüksek DPPH• ve ABTS•+ radikali giderme aktiviteleri sulu etanol (%80) ekstresinde tespit edildi. Sulu etanol (%80) ekstresinin DPPH• ve ABTS•+ radikali giderme aktiviteleri IC50 olarak sırasıyla 116,75±3,99 μg/mL ve 54,37±7,83 μg/mL tespit edildi. En yüksek CUPRAC indirgeme kapasitesi 0,743±0,055 mmol TEAC/g ekstre ile sulu etanol (%80) ekstresinde bulundu. En yüksek FRAP indirgeme kapasitesi gösteren 0,396±0,005 mmol Fe2+/g ekstre ile dekoksiyon ekstresi oldu. Fenolik bileşik analizinde klorojenik asit bileşiği hem sulu etanol hem de dekokosiyon ekstrelerinde yüksek oranda bulundu. 20 μg/mL konsantrasyonda en yüksek COX enzim inhibisyonu gösterenin hekzan ekstresi olduğu tespit edildi. Hekzan ekstresi %86,25±4,17 COX-1 inhibisyonu ve %88,19±4,22 COX-2 inhibisyonu gösterdi. Sonuç: Bitkinin sulu etanol (%80) ekstresi ve dekoksiyon ekstresinin yüksek bir antioksidan aktiviteye sahip olduğu gözlemlendi. En yüksek miktarda tespit edilen fenolik bileşik klorojenik asit oldu. Bitkinin hekzan ekstresinin ise yüksek antienflamatuvar aktivite gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Ceratocephala falcata (L.) Pers from the Ranunculaceae family, is popularly used in the treatment of rheumatic diseases, but there is no scientific research supporting its intended use. Therefore, the aim of the study is to evaluate the antioxidant and anti-inflammatory activities of the plant through scientific studies. Materials and Methods: Decoction, aqueous ethanol (80%), ethyl acetate, and hexane extracts were obtained from the aerial part of the plant. Antioxidant activities of the extracts were evaluated by DPPH• and ABTS•+ radical scavenging activities, CUPRAC and FRAP reducing power activity analyses. For the anti-inflammatory activity analysis, COX-1 and COX-2 enzyme inhibition assays were applied. Relationship between the phenolic compound content of the extracts and their antioxidant activities was established through chromatographic quantitative analysis. Statistical analysis was performed to assess the statistical significance among the experimental findings. Results: The highest DPPH• and ABTS•+ radical scavenging activities were detected in aqueous ethanol (80%) extract. DPPH• and ABTS•+ radical scavenging activities of the aqueous ethanol (80%) extract were determined as IC50 values of 116.75±3.99 μg/mL and 54.37±7.83 μg/mL, respectively. The highest CUPRAC reducing capacity was found in aqueous ethanol (80%) extract with 0.743±0.055 mmol TEAC/g extract. The decoction extract showed the highest FRAP reduction capacity with 0.396±0.005 mmol Fe2+/g extract. In phenolic compound analysis, chlorogenic acid compound was found in high amounts in both aqueous ethanol and decoction extracts. The hexane extract exhibited the highest COX enzyme inhibition at a concentration of 20 μg/mL. The hexane extract showed 86.25±4.17% COX-1 inhibition and 88.19±4.22% COX-2 inhibition.