Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Evde Sağlık Birimi'nde takip edilen 65 yaş ve üstü hastaların erişkin dönem aşılanma durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of adult vaccination status of patients with ages 65 and over followed in Ankara Bilkent City Hospital Home Health Unit
- Tez No: 851796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BASRİ FURKAN DAĞCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Evde Sağlık Birimi'nde Takip Edilen 65 Yaş ve Üstü Hastaların Erişkin Dönem Aşılanma Durumlarının Değerlendirilmesi Amaç: Erişkin aşılama konusu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemi artan bir koruyucu sağlık hizmetidir. Çalışmamız bir evde sağlık hizmetleri biriminde takip edilen 65 yaş ve üstü hastaların aşılanma durumları değerlendirilerek aşılanma ihtiyacını ve özellikle riskli gruplarda olmak üzere tüm erişkinlerde aşılamayı artırmanın yollarını belirlemek amacını taşımaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı türde retrospektif bir çalışmadır. Araştırmanın evreni 2022 yılında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Evde Sağlık Birimi'ne başvuran 65 yaş ve üzeri olan hastalardan rastgele örneklem metodu ile dahil edilme kriterlerini taşıyan 362 hastalık örneklem seçilerek oluşturulmuştur. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizleri, SPSS 22 programı kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı değişkenlerde ortalama, ortanca, minimummaksimum değerler gösterildi.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of Adult Vaccination Status Of Patients With Ages 65 And Over Followed İn Ankara Bilkent City Hospital Home Health Unit Purpose: Vaccination in adults, as in the rest of the world, is an increasingly important preventive healthcare service in our country. Our study aims to evaluate the vaccination status of patients aged 65 and older followed in a home healthcare unit and to determine the vaccination needs and ways to increase vaccination, especially in high-risk groups among all adults. Material and Method: Our study is a descriptive retrospective study. The universe of the study consisted of 362 patients aged 65 and over who applied to the Home Healthcare Unit of Ankara Bilkent City Hospital in 2022, and a sample was created by randomly selecting patients who met the inclusion criteria. Statistical analyses of the data obtained from the study were performed using the SPSS 22 program. Mean, median, minimum-maximum values were shown in descriptive variables.