COVID-19 pandemisinin astım hastalığının kontrolü ve yönetimi üzerindeki etkisinin incelenmesi
The investigation of the impact of the COVID-19 pandemicon the control and management of asthma
  1. Tez No: 851802
  2. Yazar: MERVE KAYIKCI KIŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ, UZMAN ZUHAL YAVUZ DAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Astım tüm dünyada ve ülkemizde kronik solunum yolları hastalıkları arasında en sık başvuru nedenlerinden biridir. Bir solunum yolu patojeni olan SARS-CoV-2'nin neden olduğu COVID-19 pandemisi sürecinde astım hastalarında hastalık seyrinde yaşanan değişiklikler önemli olmuştur. Bu çalışma ile astım hastalarının COVID-19 pandemisi dönemindeki hastalık kontrolü ve yönetimine ait değişiklikleri değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 25.04.2023-25.08.2023 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniklerine ayaktan başvuran, Mart 2020 öncesi astım hastalığı tanısı olan ve 18-80 yaş arası 333 hasta dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri ile astım hastalığının pandemi öncesi ile şu anki seyrini tanımlayacak veri formu ve Astım Kontrol Testi (AKT) yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Hastalara kontrolleri esnasında yapılan solunum fonksiyon testi sonuçları da çalışmaya dahil edildi. İstatistiksel analizler IBM SPSS 26.0 programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Asthma is one of the most common causes of chronic respiratory diseases all over the world today. During the COVID-19 pandemic caused by SARS-COV-2, a respiratory pathogen, changes in the course of the disease in asthma patients have been important. This study does not take into account asthma patients' assessments of deterioration in disease control and management during the COVID-19 pandemic. Materials and methods: The study included 333 outpatients who applied to Ankara Training and Research Hospital Chest Diseases Polyclinics between 25.04.2023 and 25.08.2023, who were diagnosed with asthma before March 2020 and who were between the ages of 18-80. The data form and Asthma Control Test (ACT), which will describe the sociodemographic characteristics of the participants and the pre-pandemic and current course of asthma, were administered to the participants by face-to-face interview method. Respiratory function test results performed on the patients during their follow-up were also included in the study. Statistical analyzes were performed with IBM SPSS 26.0 program.