Ankara ilinde yer alan aile hekimliği asistanlarının osteoporoz bilgi testi ve kırık oluşumu risk değerlendirme aracı bilgi düzeyinin hastaların DEXA'ya yönlendirilmesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the osteoporosis knowledge test and fracture risk assessment tool knowledge level of family medicine assistants in ankara province on referring patients to DEXA
  1. Tez No: 851801
  2. Yazar: ESRANUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Birçok çalışma kırık riskinin belirlenebilmesi için hastaların bilgi düzeyini ölçen testlerin ve özgeçmiş ve soygeçmiş özelliklerine göre kırık riskini belirleyen skor sistemlerinin kullanılmasının hastaların erken tanı ve tedaviye yönlendirmede etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma ile aile hekimliği asistanlarının OBT ve FRAX skoru bilgi düzeylerinin hastaların dual X-ray absorbsiyometri (DEXA)'ya yönlendirilmesindeki etkisini ortaya koymayı ve klinik pratikte OBT ve FRAX skorunun kullanımını teşvik ederek daha erken dönemde hastaların DEXA'ya yönlendirilmesini sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma tanımlayıcı nitelikte, kesitsel, anket çalışmasıdır. Çalışmaya Ankara ilinde yer alan aile hekimliği kliniklerinde eğitim görmekte olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 246 asistan hekim dahil edilmişdi. Katılımcılara sosyodemografik verilerini, Osteoporoz Bilgi Testi konusundaki yeterliliklerini ve FRAX ile ilgili bilgi ve pratik uygulamalarını sorgulayan 3 ana bölümden oluşan bir anket formu uygulandı. Çalışmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında IBM SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 20.0) bu program kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Çalışmamız grubunu oluşturanların 144'ü kadın (%58,5), 102'si (%41,5) erkekti. Yaşları 24-59 arasında değişmekte olup ortalama 31,8 (7,1) olup ortancası 29,0 yıl idi. Asistanların sadece 45'i (%18,3) osteoporoz konusundaki donanımını yeterli görmekte idi. Asistan hekimlerin en fazla doğru cevap verdikleri önerme“Menopozda olanlarda (adetten kesilme)”(%96,7) iken en az doğru cevap verdikleri önerme ise“Aşağıdaki egzersizlerden hangisi kemik erimesi riskini azaltmak için en iyi yoldur?”(%2,8) idi. Çalışma grubunda cinsiyet, hekimlerin yaşı, asistanlık yılı ile OBT genelinden ve alt alanlarından alınan puanlar arasında ilişki bulunamazken, beslenme alt alanından aldıkları puan ile meslek yılı arasında zayıf, pozitif yönlü bir ilişki bulundu. Hekimlerden FRAX skorunu kullanan hekimlerin OBT genelinden aldıkları puan daha yüksek olup, FRAX soruları doğru cevap verip vermeyenler arasında OBT genelinden aldıkları puan arasında fark bulunamadı (her biri için p>0,05). Sonuç: Hekimlerin OBT ölçeğinden aldıkları puan ile sosyodemografik özellikler arasında ilişki bulunamazken, FRAX skorunu kullandığını beyan eden hekimlerin OBT puanı daha yüksekti. Osteoporoz bilgi düzeyinin yükseltilmesi hekimleri FRAX skoru kullanmaya teşvik edebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Osteoporosis (OP), the most common metabolic bone disease in the world, is a disease characterized by a decrease in bone mass and deterioration in the microarchitectural structure of the bone. As the society in Turkey is getting older, osteoporosis remains an important health problem. It is very important to detect the risk of fracture due to OP in patients and take the necessary precautions. Measuring bone mineral density for diagnostic purposes using the dual X-ray absorptiometry (DEXA) method is an expensive and not always available examination. Studies have shown that the use of tests that measure the knowledge level of patients and score systems that determine the risk of fracture according to their CV and family history are effective in directing patients to early diagnosis and treatment. With this study, we aimed to reveal the effect of family medicine assistants' OBT and FRAX score knowledge levels on referring patients to DEXA and to ensure that patients are referred to DEXA at an earlier stage by encouraging the use of OBT and FRAX score in clinical practice. Material and Method: The study is a descriptive, cross-sectional, survey study. 246 assistant physicians who were receiving training in family medicine clinics in Ankara and who agreed to participate in the study were included in the study. A survey form consisting of 3 main parts was applied to the participants, questioning their sociodemographic data, their proficiency in Osteoporosis Knowledge Test, and their knowledge and practical applications regarding FRAX (Fracture Risk Assessment Tool). The data obtained in the study were statistically analyzed on a computer using IBM SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 20.0). Results: Of those in the study group, 144 were women (58.5%) and 102 (41.5%) were men. Their ages ranged from 24 to 59 years, with a mean (SD) of 31.8 (7.1) and a median of 29.0 years. Only 45 (18.3%) of the residents considered their equipment on osteoporosis sufficient. The proposition that the assistant physicians answered most correctly was“In menopause (cessation of menstruation)”(96.7%), while the proposition they answered least correctly was“Which of the following exercises is the best way to reduce the risk of osteoporosis?”(2.8%). In the study group, while there was no relationship between gender, physicians' age, years of assistantship and the scores obtained from the OBT overall and sub-fields, a weak, positive relationship was found between the scores they received from the nutrition sub-field and their years of practice. Physicians who used the FRAX score had a higher OBT overall score, and no difference was found between the OBT overall scores between those who answered the FRAX questions correctly and those who did not (p>0.05 for each). Conclusion: While there was no relationship between physicians' scores on the OBT scale and sociodemographic characteristics, physicians who declared that they used the FRAX score had a higher OBT score. Increasing the level of osteoporosis knowledge will encourage physicians to use the FRAX score. Evaluating physicians' osteoporosis knowledge level will shed light on residency training curriculum planners.