COVID-19 pandemisi döneminde başvuran meme kanseri hastalarının özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the characteristics of breast cancer patients admitted during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 851803
  2. Yazar: SERCAN DOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Bu nedenle erken tanı kritik öneme sahiptir ve tarama programları da erken tanıda büyük rol oynamaktadır. COVID-19 pandemisi döneminde, meme kanseri tedavi algoritmalarında bazı değişiklikler gözlendi. COVID-19 salgınının başlangıcında, birçok sağlık hizmeti gibi kanser tarama programları da büyük ölçüde ertelenmek zorunda kaldı. Hastaların sağlık kurumlarına başvuramamaları ve taramaların ertelenmesi, tanı ve tedavi süreçlerinde gecikmelere neden oldu. Biz de çalışmamızda COVID-19 pandemisinin meme kanserli hastalarda sebep olduğu değişimleri ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda S.B.Ü. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde 10 Ocak 2017-10 Mart 2020 tarihleri ile (COVID-19 öncesi), 11 Mart 2020- 11 Mart 2022 tarihleri aralığında (COVID-19 dönemi), 18-100 yaş arası ve cinsiyet fark etmeksizin meme kanseri nedeniyle servise yatırılarak ameliyat edilen hastalar retrospektif olarak incelendi. Bu veriler arasında meme kanseri tanısı alan 158 hastadan; aynı memeden biyopsi ve/veya cerrahi hikayesi olanlar, meme kanseri tanısı ile ameliyat olmuş olanlar, patolojisi duktal karsinoma in situ ve lobüler karsinoma in situ olanlar dışında kalan hastalar çalışmaya dahil edildi. Her iki grup için demografik özellikler, tümör özellikleri, patolojik ve cerrahi özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast cancer is the most common cancer in women. Therefore, early diagnosis is critical and screening programs play a major role in early diagnosis. During the COVID-19 pandemic, some changes were observed in breast cancer treatment algorithms. At the beginning of the COVID-19 pandemic, cancer screening programs, like many other health services, had to be postponed to a great extent. The inability of patients to apply to health institutions and the postponement of screenings caused delays in diagnosis and treatment processes. In our study, we aimed to reveal the changes caused by the COVID-19 pandemic in patients with breast cancer. Materials and Methods: In our study, we retrospectively analyzed the patients who were hospitalized and operated in the General Surgery Clinic of S.B.U. Ankara Training and Research Hospital between January 10, 2017 and March 10, 2020 (pre-COVID-19 period) and between March 11, 2020 and March 11, 2022 (COVID-19 period) for breast cancer between the ages of 18-100 years and regardless of gender. Among the 158 patients diagnosed with breast cancer, patients with a history of biopsy and/or surgery from the same breast, patients who had undergone surgery for breast cancer, and patients with pathology excluding ductal carcinoma in situ and lobular carcinoma in situ were included in the study. Demographic characteristics, tumor characteristics, pathological and surgical features were analyzed for both groups.