BI-RADS 4 meme kitlelerinde malignite riskinin değerlendirilmesinde periferik kan parametrelerinin rolü
  1. Tez No: 851804
  2. Yazar: İBRAHİM KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TUNCAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Meme kanseri önemini koruyan bir sağlık sorunu olup erken teşhisin önemi büyüktür. Radyolojik olarak tanımlanan BI-RADS 4 kategorisindeki meme kitleleri malignite açısından riskli grupta değerlendirilmektedir. Bu kitlelere yaklaşımda tetkik tekrarını azaltmak, gereksiz cerrahi prosedürlerden kaçınmak ve de gerekli durumlarda erken tanı ve cerrahi endikasyonu koyabilmek için klinik pratiğinde rutin uygulanan, kolay ulaşılabilir ve ucuz biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Periferik kandaki inflamatuar hücreler ile kanser arasındaki ilişki, sistemik inflamatuar yanıtın periferik kandaki değişikliklerle ilişkili olduğuna dair artan kanıtlar nedeniyle son yıllarda ilgi odağı olmuştur. Çalışmamızda, BI-RADS 4 meme kitleleri ile periferik kan parametreleri arasındaki ilişkinin maligniteyi öngörmedeki değerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma için T.C.S.B. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Ocak 2017 - Aralık 2022 tarihleri arasında meme kitlesi nedeniyle BI-RADS 4 kategorisinde değerlendirilip eksizyonel biyopsi yapılan 204 hastanın bilgileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların ameliyat öncesi periferik kan parametreleri, klinik ve görüntüleme bulguları ameliyat sonrası patoloji sonucuna göre benign ve malign gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubunu oluşturan 204 hastanın 42' sinde malignite tespit edildi. Malign lezyonlar en sık olarak üst-dış kadranda yerleşirken, benign lezyonlar en sık olarak alt-iç kadranda yerleşmekteydi ve bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05, tüm değişkenler için). Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre BI-RADS 4 olgularda nötrofil ve lenfosit sayısı, NLO, MPV ve PDW değerleri görüntüleme bulguları ile birlikte değerlendirildiğinde maligniteyi öngörmek için günlük pratikte kolaylıkla uygulama olanağı olan değerli birer belirteç olma potansiyeline sahip görünmektedirler.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast cancer is a significant health issue that continues to be important, and the timely detection of the disease is crucial. BI-RADS 4 breast masses, as defined by radiological criteria, are regarded to have a high likelihood of becoming cancerous. To minimize the need for repeated examinations, unneeded surgeries, and to enable early diagnosis and surgical intervention when required, there is a need for readily available and cost-effective biomarkers that may be frequently used in clinical practice. In recent years, there has been growing interest in the correlation between inflammatory cells in the bloodstream and cancer. This is because there is mounting data suggesting that changes in the peripheral blood are linked to the systemic inflammatory response. Our study aims to assess the significance of the correlation between BI-RADS 4 breast masses and peripheral blood parameters in predicting the presence of cancer. Material and Methods: This study retrospectively examined the information of 204 patients who were evaluated in the BI-RADS 4 category and underwent excisional biopsy due to breast masses at the Turkish Republic Ministry of Health Ankara Health Application and Research Center of the University of Health Sciences between January 2017 and December 2022. The preoperative peripheral blood parameters, clinical findings, and imaging results of the patients were compared between the benign and malignant groups based on the postoperative pathology results. Results: Cancer was found in 42 out of 204 patients in the study group. The upper-outer quadrant had the highest occurrence of malignant lesions, whereas the lower-inner quadrant had the highest occurrence of benign lesions. These differences were statistically significant,(p0.05, for all variables). Conclusion: Based on our study findings, the counts of neutrophils and lymphocytes, as well as the values of NLR, MPV, and PDW in cases classified as BI-RADS 4, when considered alongside imaging results, appear to have the potential to serve as useful indicators that may be readily utilized in daily medical practice to forecast the presence of malignancy.