Nöropatik ağrısı olan adeziv kapsülit hastalarında intraartiküler enjeksiyon ile intraartiküler enjeksiyona ek supraskapular sinir bloğunun etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of intra-articular injection and suprascapular nerve block in addition to intra-articular injection in adhesive capsulitis patients with neuropathic pain
- Tez No: 851807
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik omuz ağrısı olan adeziv kapsülit (AK) hastalarında nöropatik ağrı sıklığını değerlendirmek; nöropatik ağrı komponentinin eşlik ettiği hastalarda intraartiküler enjeksiyon (İAE) tedavisine supraskapular sinir bloğu (SSB) eklenmesinin, ağrı şiddeti, nöropatik ağrı semptomları, yaşam kalitesi ve fonksiyonellik üzerindeki etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Kronik omuz ağrısı olan 158 AK hastası değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, gönüllü olarak aydınlatılmış onam formunu imzalayan toplam 42 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalar İAE ve SSB kombinasyon grubu (grup 1) ile yalnızca İAE grubu (grup 2) olmak üzere iki tedavi grubuna ayrıldılar. Tüm hastalara ev egzersizi olarak, Codman'ın sarkaç egzersizleri ve kapsül germe egzersizleri verildi. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. saat, 1. ay ve 3. ayda değerlendirildi. Ağrı şiddetini değerlendirmek için vizüel analog skala (VAS), nöropatik ağrıyı değerlendirmek için LANSS (Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs) skalası ve Pain DETECT anketi kullanıldı. Fonksiyonelliği değerlendirmek için, Omuz Ağrı ve Dizabilite İndeksi (Shoulder Pain and Disability Index-SPADI) skoru, eklem hareket açıklığı (EHA) ve Jamar El Dinamometresi ile kavrama kuvveti ölçümleri kullanıldı. Hastaların yaşam kalitesi değerlendirmesi Short Form-12 (SF-12) anketi ile yapıldı. Bulgular: Kronik omuz ağrısı olan AK hastalarında, nöropatik ağrı sıklığı %35.4 saptandı. Her iki tedavi grubunun demografik verileri ve tedavi öncesi klinik bulguları benzerdi. Kombinasyon tedavisi alan grupta, tedavi sonrası 1. saatte, istirahat ve aktivite VAS skoru ( sırasıyla p=0,006; p=0,001); 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: The aim of this study is to evaluate the frequency of neuropathic pain in adhesive capsulitis (AC) patients with chronic shoulder pain; To investigate the effect of adding suprascapular nerve blockage (SNB) to intra-articular injection (IAI) treatment on pain intensity, neuropathic pain symptoms, quality of life and functionality in patients with a neuropathic pain component. Materials and Methods: 158 AC patients with chronic shoulder pain were evaluated. A total of 42 patients who met the inclusion criteria and voluntarily signed the informed consent form were included in our study. The patients were divided into two treatment groups: the IAI and SNB combination group (group 1) and the IAI only group (group 2). All patients were given Codman's pendulum exercises and capsular stretching exercises as home exercises. Patients were evaluated before treatment, at 1 hour, 1 month and 3 months after treatment. Visual analogue scale (VAS) was used to evaluate pain severity, LANSS (Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs) scale and Pain DETECT questionnaire were used to evaluate neuropathic pain. To evaluate functionality, Shoulder Pain and Disability Index (SPADI) score, joint range of motion (ROM) and grip strength measurements with Jamar Hand Dynamometer were used. Quality of life assessment of the patients was made with the Short Form-12 (SF-12) questionnaire. Results: In AC patients with chronic shoulder pain, the frequency of neuropathic pain was found to be 35.4%. Demographic data and pretreatment clinical findings were similar in both treatment groups.