COVİD-19 nedeniyle yoğun bakım ünitesinde yatanentübe hastalarda COVİD-19 klinik laboratuvar vegörüntüleme bulgularının mekanikventilatörden ayrılmadaki rolü
The role of COVİD-19 clinical laboratory and imaging findings in mechanical ventilator weaning in intubated patients hospitalized in the intensive care unit due to COVİD-19
  1. Tez No: 851805
  2. Yazar: ÖMER ÇERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Koronavirüs 2019 Hastalığı (COVID-19) hastalığının neden olduğu hastalık nedeniyle entübe olan hastaların ekstübasyon başarısını klinik laboratuvar ve görüntüleme tetkikleri ile öngörmeye çalıştık. Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde Mart 2020-Mayıs 2023 tarihleri arasında COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle yoğun bakımda yatan entübe, COVİD-19 Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) sonucu pozitif olarak sonuçlanmış ve Health İntegrated Campus (HICAMP) sisteminde Toraks BT (Bilgisayarlı tomografi)'si bulunan, 18 yaşından büyük bütün hastalar retrospektif olarak tarandı. RT-PCR (Real Time Polimeraz Zincir Reaksiyonu) sonucu negatif olanlar, entübe olmayanlar ve toraks BT'si bulunmayanlar dışlandı. Hastaların klinik özellikleri komorbiditeleri antibiyoterapileri covid-19 aşı durumları tromboembolik olay durumları yatış süreleri görüntüleme bulguları, akut faz reaktanları, biyokimyasal değerleri tam kan sayımları kaydedildi. Hastaların 48 saatten uzun süren mekanik ventilatörden ayrılmaları başarılı weaning olarak kabul edildi. Weaning sürecinin herhangi bir döneminde reentubasyon veya mekanik ventilatör ihtiyacı duyulması başarısız weaning olarak sonuçlandı. Hastaların 3 aylık mortalitesi araştırıldı ve kaydedildi. Çalışmamızın birincil sonlanım noktası başarılı weaning, ikincil sonlanım noktası ise 3 aylık mortalite ve başarısız weaning olarak belirlendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 266 katılımcının 170 (%63,9)'i erkek 96 (%36,1)'sı kadın olup çalışmadaki hastaların 48(%18,0)'inde 3 aylık sağkalım görülmüş olup, 218 (%82,0)'sinde ilk 3 ay içerisinde mortalite görülmüştür. 3 aylık sağ kalımı olanlar ve 3 ay içerisinde mortalite gelişen grupların yaşları ve cinsiyetleri arasında anlamlı farklılık görülmedi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalamaları 65,4±14,3 olarak hesaplandı. 3 aylık sağkalımı olanlar ve 3 ay içerisinde mortalite gelişen grupların Charlson komorbidite endekslerinin ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı farklılık görülmüş olup, sağkalım grubunda Charlson Comorbidity Index (CCI) ortalaması 4,2±2,5, mortalite grubunda 5,5±2,7 olarak görüldü (p=0,003). Grupların ek hastalıkları arasında istatistiksel anlamlı farklılık görülmedi (p>0,05). Mortalite grubunun 42 (%87,5)'si sağkalım grubunun ise 65 (%29,8)'i elektif entübe edilmiş olup aralarında anlamlı farklılık görülmüştür(p0,05). Sağkalım grubu ve mortalite grubunun görüntüleme bulguları karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0,05). Sağkalım grubu ve mortalite gruplarının laboratuvar parametreleri kıyaslandığında Glomerüler filtrasyon hızı (GFR), üre, kreatinin, İnternational Normalized Ratio (INR), Red Cell Distribution Width (RDW), trombosit, interlökin- 6 değerleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık görülmüştür (p0,05). Başarılı ekstübasyon gerçekleşmeyenlerin 62'si ( %29,4 ) başarılı ekstübasyon gerçekleşenlerin ise 45 (%81,8)'i elektif entübe edilmiş olup aralarında anlamlı farklılık görülmüştür (p0,05). Başarılı ekstübasyon gerçekleşenler ve gerçekleşmeyenlerin antimikrobiyal tedavi rejimleriyle ilgili anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: We tried to predict the extubation success of intubated patients due to the disease caused by COVID-19 disease with clinical laboratory and imaging tests. Method: March 2020 - May 2023 at Ankara Bilkent City Hospital, intubated patients in intensive care due to COVID-19 infection, positive COVID-19 PCR result and Thoracic CT in the HICAMP system, all patients older than 18 years were retrospectively screened. Those who had a negative RT-PCR result, those who were not intubated and those who did not have a thoracic CT were excluded. Patients with negative RT-PCR results, those who were not intubated and those who did not have thoracic CT were excluded. Clinical characteristics of patients comorbidities antibiotics covid-19 vaccine statuses thromboembolic event statuses hospitalization time imaging findings, acute phase reactants, biochemical values complete blood counts were recorded. Patients' disconnection from the mechanical ventilator lasting longer than 48 hours was considered successful weaning. The need for reentubation or mechanical ventilator at any period of the weaning process was evaluated as unsuccessful weaning. The 3-month survival of the patients was investigated. The primary outcome of our study was determined as successful weaning, while the secondary outcome was determined as 3-month mortality and unsuccessful weaning Results: Of the 266 participants included in the study, 170 (63.9%) were men, 96 (36.1%) were women, 48 (18.0%) of the patients in the study had 3-month survival, and 218 (82.0%) had mortality within the first 3 months. The average age of the patients included in the study was calculated as 65.4±14.3. there was a statistically significant difference between the CCI averages of those who had a 3- month survival and the groups that developed mortality within 3 months, and the CCI average was 4.2±2.5 in the survival group and 5.5±2.7 in the mortality group (p=0,003). 42 (87.5%) of the mortality group and 65 (29.8%) of the survival group were elective intubated and there was a significant difference between them(p0,05). When the laboratory parameters of the survival group and mortality groups were compared, statistically significant differences were observed between the values of GFR, urea, creatinine, INR, RDW, platelet, interleukin-6 values (p0,05).