Semantik uyumsuzluk durumunda zihinsel imgelemenin elektrofizyolojik olarak incelenmesi
Electrophysiological investigation of mental imagination during semantic incongruency
- Tez No: 851808
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Semantik işlemleme ve imgelemenin birbiri ile ilişkisi zihinsel temsillerin biçimine dair tartışmalar ve afantazya olgusunun açıklanması ve mekanizması açısından önemlidir. Bu çalışmada semantik işlemleme ve görsel nesne imgelemesinin semantik uyumsuzluk durumunda olaya ilişkin osilasyon bileşenlerinden N400 ve olaya ilişkin teta frekans bandında (4-8 Hz) karşılaştırılması amaçlanmıştır. İki ayrı task esnasında 24 katılımcının (15 kadın, 9 erkek) beyin aktivasyonları elektroensefalogram (EEG) ile kaydedilmiştir. Semantik olarak uyumlu ve uyumsuz hedef kelimelerin N400 ortalama genlik değerleri ve teta bandında güç değişimleri istatistik testler ile analiz edilmiştir. Semantik işlemleme taskında C3, C4 ve Cz; imgeleme taskında ise F4 ve Fz elektrot lokasyonlarında uyumsuz uyaranların N400 yanıtlarının uyumlu uyaran yanıtlarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Semantik işlemleme taskında uyaran sonrası 400-700 milisaniye zaman penceresinde Cz, P3, Pz, O1 ve Oz, 1400-1700 milisaniye zaman penceresinde Cz ve O2 lokasyonlarında istatistiksel olarak anlamlı derecede; imgeleme taskında ise 550-700 ve 1700-2000 milisaniye zaman penceresinde p=0.05 değerine yakın ve Cohen etki büyüklüğü değeri d=0.34 olmak üzere Cz lokasyonunda uyumsuz uyaranların hedef uyaran sonrası teta frekans bandı ortalama güç değerlerinin uyumlu uyaran güç değerlerine göre fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular, imgeleme ve semantik işlemlemenin semantik uyumsuzluk durumunda zaman ve beyin lokasyonlarında birbiriyle örtüşen N400 ve teta bandı güç artışı yanıtları verdiğini göstermiştir. Buna göre imgeleme, bedenlenmiş biliş teorilerine karşıt olarak duyusal olarak amodal ve sembolik nöral süreçleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between semantic processing and imagination is essential for the debates about forms of mental representations and the explanation and mechanism of the aphantasia phenomenon. The present study aimed to compare semantic processing and visual object imagination by means of N400 component of event related oscillation and event related theta frequency band (4-8 Hz) during semantic incongruency. The brain activations of 24 participants (15 females, 9 males) were recorded via electroencephalogram (EEG) during two different tasks. The N400 mean amplitude values and power differences of theta band of semantically congruent and incongruent target words were analyzed. It was found that N400 responses of incongruent stimulus were significantly larger than that of congruent stimulus in the electrode locations of C3, C4, and Cz for the semantic processing task and F4 and Fz for the imagination task. The theta frequency band mean power values after incongruent target stimulus were significantly higher than that of congruent target stimulus in the electrode locations of Cz, P3, Pz, O1, and Oz poststimulus 400-700 milisecond time window and Cz and O2 poststimulus 1400-1700 milisecond time window for the semantic processing task and nonsignificantly Cz poststimulus 550-700 ve 1700-2000 milisecond time window for the imagination task despite of approximate p=0.05 and Cohen's effect size value d=0.34. These results revealed that imagination and semantic processing give responses of N400 and theta band power increase that overlapped in time and brain locations in semantic incongruency. Therefore, imagination contains sensory amodal and symbolic neural processes in contrast to embodied cognition theories.