İdiyopatik epilepsili köpeklerde limbik sistemin ileri manyetik rezonans görüntüleme analizleri ile değerlendirilmesi
Advanced mri analysis of limbic system in canine idiopathic epilepsy
  1. Tez No: 851826
  2. Yazar: EREN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı idiyopatik epilepsili köpeklerde limbik sistem yapılarının ileri manyetik rezonans analizi ile değerlendirilmesidir. Çalışmada toplam 20 adet köpek kullanıldı. Bunlardan 10 adet köpek idiyopatik epilepsi tanısı doğrulandıktan sonra çalışmaya dahil edildi ve çalışmanın deney grubunu oluşturdu. Geriye kalan 10 köpek ise nöroloji kliniğine çeşitli şikayetlerle başvuran ancak epilepsi almamış ve çalışmanın kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmada köpekleri çalışmaya dahil etmek amacıyla öncelikle hastaların genel muayeneleri ve nörolojik muayaneleri yapıldı. Bunun ardından, tam kan ve biyokimya analizleri yapıldı. Hasta grubunu oluşturan köpeklerin öncelikle epilepsi tanılarını doğrulamak amacıyla EEG kayıtları alındı. EEG analizlerinde diken ve diken dalga komplekslerinin belirlenmesi sonucunda epilepsi tanıları doğrulandı. Devamında bütün hastalara öncelikle konvansiyonel manyetik rezonans kayıtları 3T Siemens cihaz ile kaydedildi. Eğer beyinde yapısal değişiklikler belirlenmediyse, çalışmaya devam edilerek difüzyon ağırlıklı görüntüler elde edildi. Bu aşamaya kadar herhangi patoloji belirlenen hastalar çalışmadan çıkarıldı. Elde edilen bütün veriler daha sonrasında analiz yapılması amacıyla kaydedildi. Öncelikle hastaların voksel tabanlı görüntü analizleri yapıldı. Bu amaçla OsisriX analiz programı kullanıldı. Elde edilen veriler değerlendirilerek kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Elde edilen analiz sonuçlarına göre hasta gurubu ile kontrol gurubu arasında anlamlı bir fark belirlendi. Elde edilen difüzyon görüntüleme analizleri kontrol grubu ile değerlendirdi. Bu amaçla FSL yazılım programı kullanıldı. FSL programı ile görüntülerin fraksiyonel anizotropi (FA) analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the limbic system structures in dogs with idiopathic epilepsy using advanced magnetic resonance analysis. A total of 20 dogs were used in the study. Of these, 10 dogs were included in the study after confirming the diagnosis of idiopathic epilepsy, forming the experimental group. The remaining 10 dogs, which presented with various complaints at the neurology clinic but did not have epilepsy, constituted the control group. To include the dogs in the study, a general physical examination and neurological examinations were initially performed. Subsequently, complete blood and biochemical analyses were conducted. For the patient group, EEG recordings were obtained initially to confirm the diagnosis of epilepsy. Epilepsy diagnoses were confirmed based on the identification of spike and spike-wave complexes in the EEG analyses. Then, all patients underwent conventional magnetic resonance recordings at 3T using a Siemens device. If no structural changes were detected in the brain, the study continued with the acquisition of diffusion-weighted images. Patients with any pathology detected up to this stage were excluded from the study. All obtained data were recorded for later analysis. Voxel-based image analyses of the patients were initially performed for the purpose of this study. The OsiriX analysis program was used for this. The obtained data were evaluated and compared with the control group. Based on the analysis results, a significant difference was identified between the patient group and the control group. Diffusion imaging analyses were conducted using the FSL software program, comparing the results with the control group. Using the FSL program, fractional anisotropy (FA) analyses of the images were performed.