Should managers be scared of their emotions? The impact of interfirm envy on managerial behavior
Yöneticiler duygularından korkmalı mıdır? Firmalar arası kıskançlığın yönetimsel davranışa etkisi
  1. Tez No: 851825
  2. Yazar: SHEIKHA ALIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET HARMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kıt pazar kaynakları için rekabet halinde olan firmaların ana karar vericileri, kendi firmalarının performansını benzer firmalarla düzenli olarak karşılaştırır. Göreceli performanslarının objektif veya algılaya dayalı olarak (subjektif) yetersiz olarak değerlendirilmesi, firmalar arasında kıskançlık hislerini tetikleyebilir. Bu tez, karar vericilerin, diğer benzer olarak algılanan firmalarla (ancak diğer firmaların içindeki belirli bireylerle değil) sosyal karşılaştırmaya dayalı durumsal bir kıskançlık formu olan firmalar arası kıskançlık kavramını ele almakta, ve firmalar arası kıskançlık deneyimini anlamak için, sosyal karşılaştırma ve sosyal kimlik teorilerine dayalı olarak firmalar arası kıskançlığın öncülleri ve sonuçları üzerine bir modeli test etmektedir. Bu tezde, karar vericilerin daha iyi performans gösteren sektör dışı referanslarından (yukarı yönlü sosyal karşılaştırma ile) haberdar olmalarının yanı sıra kendi firmalarıyla güçlü bir kimlik bağı (kurumsal kimlik) kurmalarının da firmalar arası kıskançlığı tetiklediğini öneriyorum. Karşılaştırma ve kimlik süreçlerinin kıskançlık tepkisini tetiklemedeki etkileşimini daha iyi anlamak için, kıskançlık deneyimini kötüleştiren koşulları, pazar dinamizmini ve firma kültürünü açıklıyorum. Ayrıca, firmalar arası kıskançlığın yönetimsel risk alma eğilimleri üzerindeki etkisini, farklılaşma ihtiyacının temel mekanizması aracılığıyla gösteriyorum. Dört farklı yöntemle gerçekleştirilen çalışmaların sonuçları; yukarı yönlü sosyal karşılaştırma ile kurumsal kimliğin etkileşiminin firmalar arası kıskançlığı tetiklediğini, ve bu etkinin özellikle karar vericilerin dinamik pazarlarda faaliyet gösterdiklerinde geçerli olduğunu desteklemektedir. Sonuçlar ayrıca, karar vericilerin kendi benlik algılarına, bağımsız ve bağımlı olmalarına göre değişerek kıskançlığa farklı tepkiler verme eğiliminde olduklarını göstermektedir. Tezin; firma yönetimine en temel katkısı, benzer süreçlerin duyguları, özellikle de firmalar arası kıskançlığı tetiklediği ve bunun da yönetimsel karar verme süreçlerini etkilediğidir. Piyasadaki genel inancın aksine, kıskançlık duygusundan etkilenen kararlar, genellikle yenilikçi projelere yatırım gibi olumlu risk alma davranışlarına yol açma eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
In the race for scarce market resources, key decision-makers of firms continually evaluate the performance of their firms against other comparable firms. While assessing their relative performance, an objective or perceived inadequate appraisal of their firm may elicit feelings of interfirm envy. I introduce the concept of interfirm envy as a situational form of envy, when decision-makers of firms socially compare their firm with another (perceived) comparable firms (but not specific individuals within the other firms). To understand the experience of interfirm envy, I test a model of the antecedents and consequence of interfirm envy based on social comparison and social identity theories. In this dissertation, I propose that interfirm envy is elicited when decision-makers are not only aware of a better performing (non) industry referent(s) (upward social comparison), but also strongly identify with their firm (organizational identification). To further understand the interaction of comparative and identification processes in triggering an envious response, I delineate the conditions that exacerbate the experience of envy, market dynamism and firm culture. I also demonstrate the impact of interfirm envy on managerial risk-taking tendencies, through the underlying mechanism of the need to differentiate. Results from four multi-method studies, two survey-based studies and two experimental studies, support the hypothesis that an interaction of an upward social comparison and organizational identification elicits interfirm envy, especially when decision-makers function in dynamic markets. The results also indicate that interfirm envy leads to a need to differentiate, which then facilitates a willingness to take risks. Furthermore, decision-makers tend to respond differently to envy based their self-construal, independent and interdependent. The focal managerial implication is that comparative processes influences emotions, specifically interfirm envy, which in turn affects managerial decision-making. Contrary to many practitioners' belief, decisions influenced by envy tend to lead to positive risk-taking behaviors, such as investing in innovative projects.