Antrenörlerin teknoloji kullanımının analizi
Analysis of trainers' use of technology
  1. Tez No: 851839
  2. Yazar: ERDOĞAN İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR YÜKTAŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki futbol antrenörlerinin teknoloji kullanım düzeylerinin incelenmesidir. Bu kapsamda futbol antrenörlerinin tablet, telefon, bilgisayar gibi teknolojik cihazları kullanımları araştırılmış, antrenörlerin teknoloji kullanım düzeyi ve benzeri veriler hakkında bilgi toplanarak incelenmiştir. Araştırmada“Genel Bilgiler”ve“Teknoloji Kullanım Ölçeği”olmak üzere toplam iki kısımdan oluşan soruların yer aldığı anket formu kullanılmıştır. 2023-2024 futbol sezonu içerisinde 315 (306 erkek, 9 kadın) antrenör çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Bu çalışmada istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05'tir ve verilerin normal dağılım göstermediği tespit edildiğinden, verilerin analizinde Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Ölçeğin iç tutarlılık Cronbach's Alpha katsayısı bu çalışmada α=,780 olarak tespit edilmiştir. Antrenörlerin teknoloji kullanım düzeyleri ortalama puanın üzerindedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the technology usage levels of football coaches in Turkiye. In this context, football coaches' use of technological devices such as tablets, phones and computers was investigated, and information about the coaches' technology usage level and similar data was collected and examined. A survey form containing questions in two parts,“General Information”and“Technology Usage Scale”, was used in the research. During the 2023-2024 football season, 315 coaches (306 men, 9 women) participated in the study voluntarily. The statistical significance level is .05 and since it was determined that the data did not show a normal distribution, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used in the analysis of the data. The internal consistency Cronbach's Alpha coefficient of the scale was determined as α=.780 in this study. Coaches' technology usage levels are above the average score.