Fotofonksiyonalize edilerek uygulanmış implantların çevresindeki kemik yapısının fraktal analiz yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the bone structure around photofunctionalized implants using the fractal analysis method
  1. Tez No: 851889
  2. Yazar: HAMİT FARSİANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLSUN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İmplant başarısızlığı, implant sağ kalımını geliştirmek için başka bir cerrahi prosedüre ihtiyaç duyulmasını gerektirebilir. UV ile fotofonsiyonalizasyon dental implant başarısını ve osseoentegrasyonu olumlu etkileyebilecek bir uygulamadır. Kemik kalitesinin değerlendirilmesinde fraktal analiz yöntemi, basit, hızlı ve güvenilir bir ölçüm yöntemidir. Bu çalışmanın amacı, fotofonsiyonalizasyon işleminin, implant çevresinde oluşan kemik kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada, implant öncesi ve sonrası alınan panoramik radyografilerden 42 implant, Fraktal Analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizi SPSS 26 programı ile yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Test grubunda 1. panoramik ölçümü ile 2. panoramik ölçümü arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmaktadır (p=0,0440,05).Test ve kontrol gruplarının cinsiyetle ilişkisi değerlendirildiğinde; implant yön gruplarında kadınlar ile erkekler arasında 1. panoramik ve 2. panoramik ölçümleri bakımından istatistiksel anlamlı fark bulunmamaktadır (p>0,05). Hem kadınlarda hem de erkeklerde tüm implant gruplarında 1. panoramik ölçümleri ile 2. panoramik ölçümleri arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamaktadır (p>0,05). İmplant uygulaması sonrası osseoentegrasyon prosesi ile birlikte kemik fraktalinde artış olmaktadır ancak implant yüzey özellikleri optimum seviyeye getirilirse bu artış daha anlamlıdır. Fotofonsiyonalizasyon işlemi, bioaktiviteyi olumlu etkileyerek yeni kemik oluşumunu destekler ve osseoentegrasyon sürecinin daha hızlı gerçekleşmesine katkıda bulunur. Fotofonsiyonalizasyon işlemine tabi tutulmuş titanyum çevresinde oluşan kemik, kalite ve kantite açısından yüksek özelliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Implant failure may necessitate the need for another surgical procedure to improve implant survival. Photofunctionalization with UV is a practice that can positively affect dental implant success and osseointegration. The fractal analysis method is a simple, fast and reliable measurement method in evaluating bone quality. The aim of this study is to evaluate the effect of the photofunctionalization process on the bone quality around the implant.In the study, 42 implants were evaluated using the Fractal Analysis method from the panoramic radiographs taken before and after the implant. The analysis of the data was done with the SPSS 26 program and worked with a 95% confidence level. In the test group, there was a statistically significant difference between the 1st panoramic measurement and the 2nd panoramic measurement (p=0.0440.05). When the relationship between test and control groups and gender is evaluated; There is no statistically significant difference between men and women in implant direction groups in terms of 1st panoramic and 2nd panoramic measurements (p>0.05). There is no statistically significant difference between the 1st panoramic measurements and the 2nd panoramic measurements in all implant groups in both men and women (p>0.05).There is an increase in bone fractal with the osseointegration process after implant application, but this increase is more meaningful if the implant surface properties are brought to an optimum level. The photofunctionalization process positively affects bioactivity, supports new bone formation and contributes to a faster osseointegration process. The bone formed around titanium that has been subjected to photofunctionalization has high properties in terms of quality and quantity