Kullanılmayan hücre kültürlerinden saflaştırılan histonlardan katyonik peptitlerin eldesi ve potansiyel biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Production and potential biological activities of cationic peptides derived from unused cell culture purified histones
  1. Tez No: 851888
  2. Yazar: SUDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ZİHNİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HICHEM MOULAHOUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde biyoteknolojik çalışmalara olan ihtiyacın ve ilginin giderek artmasıyla çeşitli amaçlara yönelik olarak hücre kültürü çalışmaları oldukça önem kazanmıştır. Rekombinant protein üretiminde, çeşitli preparatların potansiyel biyoaktivitesinin değerlendirmesi için in vitro çalışmalarda, ilaç taşıyıcı sistemlerde, gıda endüstrisinde ve diğer birçok alanda hücre kültürü çalışmaları önemli rol almaktadır. Bu uygulamalarda ana kaynağın hücre olması maliyeti ve hassasiyeti önemli ölçüde arttırır. Çalışma sonrası atılan hücre kültürleri, çeşitli amaçlar için kullanım potansiyeli olan önemli biyolojik kaynaklardır. Bu tez kapsamında atık hürelerin biyolojik bir kaynak olarak yeniden kullanılabileceğini gösteren bir bakış açısı sunuldu. Bu yaklaşım ile atık hücrelerden pozitif yük ile karakterize histon proteinlerinin izolasyonu ve histonlardan katyonik peptidlerin üretilmesi hedeflendi. Katyonik peptidler bakterilerden hayvanlara, bitkilerden memelilere kadar çeşitli organizmalarda bulunan ve tipik olarak 12 ila 50 amino asit uzunluğunda fizyolojik pH'da +2 ile +9 arasında net pozitif yüklere sahip peptidlerdir. Primer yapılarına bağlı olarak antimikrobiyal, antidiyabetik, antihipertansif, antioksidatif ya da immunomodülatör gibi birçok biyolojik aktivite sergilerler. Histonlar Arg ve Lys bakımından zengin pozitif yüklü proteinler oldukları için katyonik peptid üretiminde kaynak olarak kullanıldı. Katyonik peptidlerin özellikle membranlarla olan etkileşimlerine bağlı olarak çeşiti antimikrobiyal etkiler sergiledikleri bilinmektedir. İlgili tez çalışmasında biyoteknolojik bir atık ürünün yeniden değerlendirilmesini kapsayan bir yaklaşım sunuldu. Bunun için ilk olarak atık hücrelerden histon proteinleri saflaştırıldı. Ardından Tripsin ve Nötraz ile hidrolizlendi. Yüksek hidroliz etkinliği için Enzim/Substrat oranı ve zaman parametreleri optimize edildi. Hidrolizatlar ultrafiltrasyon yoluyla moleküler ağırlıklarına göre (
Özet (Çeviri)
Today, with the increasing need and interest in biotechnological studies, cell culture studies have gained importance for various purposes. Cell culture studies play an important role in recombinant protein production, in vitro studies for the evaluation of the potential bioactivity of various preparations, drug carrier systems, food industry and many other fields. In these applications, the fact that the main source is cells significantly increases the cost and sensitivity. Cell cultures discarded after the study are important biological resources with the potential to be used for various purposes. Within the scope of this thesis, a perspective that shows that waste cells can be reused as a biological resource is presented. The aim of this approach was to isolate histone proteins characterised by positive charge from waste cells and to produce cationic peptides from histones. Cationic peptides are found in organisms ranging from bacteria to animals, plants to mammals and are typically 12 to 50 amino acids in length with net positive charges between +2 and +9 at physiological pH. Depending on their primary structure, they exhibit many biological activities such as antimicrobial, antidiabetic, antihypertensive, antioxidative or immunomodulatory. Since histones are positively charged proteins rich in Arg and Lys, they were used as a source for the production of cationic peptides. Cationic peptides are known to exhibit various antimicrobial effects, especially depending on their interaction with membranes. In this thesis, an approach involving the reuse of a biotechnological waste product was presented. For this, histone proteins were first purified from waste cells. Then they were hydrolysed with Trypsin and Neutrase. Enzyme/Substrate ratio and time parameters were optimised for high hydrolysis efficiency. Hydrolysates were fractionated according to their molecular weights (