Bioactive porous peg-peptide composite hydrogels with tunable mechanical properties
Mekanik özellikleri ayarlanabilir biyoaktif poroz peg-peptit kompozit hidrojellerin üretimi
  1. Tez No: 374357
  2. Yazar: MELİS GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hücre davranışını ve hücre fonksiyonlarını düzenleyen mekanizmaların anlaşılması ve kontrol edilmesi amacıyla, hücrelerin doğal hücrelerarası matrisin ortamının yönlendirici özelliklerinin taklit edilmesi önem taşımaktadır. Doğal hücrelerarası matrisin yapısı ve biyolojik kompleksitesi üzerine yapılan çalışmalar hücrelerarası matrise ait üç tip kritik bilginin hücre davranışı üzerinde etkili olduğunu göstermiştir: (1) biyofiziksel özellikler (elastisite, sertlik), (2) biyokimyasal özellikler (biyoaktif peptit sinyalleri), ve (3) nanoyapı (nanofibriler yapı, porozite). Bu sebeple, günümüzde doku spesifik hücre davranışlarının yönlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar hücrelerarası matris ortamını taklit eden biyomalzemelerin geliştirilmesi üzerine odaklanmıştır. Biyomalzeme alanında en önemli yeniliklerden biri, kovalent kimya metotları kullanılarak biyoaktif peptit epitopları ile modifiye edilmiş sentetik polimer hidrojellerin geliştirilmesidir. Sentetik polimerler günümüzde doku mühendisliği alanında uygulama bulmalarına rağmen, bu malzemeler hücre mikro-ortamının oldukça basitleştirilmiş modelleri olarak kalmakta ve çok fonksiyonlu doğal hücrelerarası matrisin kompleks yapısını taklit edememektedirler. Bu çalışmada, bağımsız olarak ayarlanabilir biyokimyasal, mekanik ve fiziksel özelliklere sahip özgün bir polietilen glikol (PEG)-peptit nanofiber kompozit hidrojel sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen kompozit hidrojel sistemi polimer yapısında herhangi bir kimyasal modifikasyona gerek duyulmaksızın sentetik ESM analoglarının üretimine olanak sağlamaktadır. Biyoaktivite ve porozitenin sağlanması için herhangi bir kovalent konjugasyon metodu kullanılmaması sayesinde üretilen hidrojellerin özellikleri birbirinden etkilenmeksizin çok yönlü olarak modifiye edilebilmektedir. Kendiliğinden biraraya gelen peptit nanofiberlerin, foto-polimerizasyon yöntemi ile çapraz bağlanan polimer ağı ile karıştırılması, porlu hidrojel sistemlerinin oluşturulmasını sağlamıştır. Elde edilen porlu yapılar basit bir şekilde peptit amfifil moleküllerinin amino asit dizilimleri değiştirilerek biyoaktif sinyallerle fonksiyonalize edilebilmektedir. Ayrıca oluşan kompozit sistemin mekanik özellikleri polimer konsantrasyonu değiştirilerek kolayca ayarlanabilmektedir. Sonuç olarak, üretilen çok fonksiyonlu PEG-peptit kompozit iskeleler doğal hücrelerarası matrisi taklit eden, özellikleri ayarlanabilir biyomalzeme platformları alanında önemli bir eksikliği giderebilecektir. Elde edilen bu sistem, iki boyutlu (2D) ve üç boyutlu (3D) ortamlarda hücrelerarası matris benzeri kompleks faktörlerin hücre davranışını ve doku oluşumunu nasıl etkilediğinin araştırılması için kullanışlı bir araç olarak işlev görebilir.
Özet (Çeviri)
Mimicking the instructive cues of native extracellular matrix (ECM) is fundamental to understand and control the processes regulating cell function and cell fate. Extensive research on the structure and biological complexity of ECM has shown that three types of critical information from the ECM have influence on cellular behaviour: (1) biophysical properties (elasticity, stiffness), (2) biochemical properties (bioactive peptide epitopes of ECM molecules), and (3) nanoarchitecture (nanofibrillar structure, porosity) of ECM. Recent efforts have therefore focused on the construction of ECM mimetic materials to modulate tissue specific cell functions. Advances in biomaterial platforms include artificial ECM mimics of peptide conjugated synthetic polymer hydrogels presenting bioactive ligands produced with covalent chemistry. These materials have already found application in tissue engineering, however, these biomaterial platforms represent oversimplified mimics of cellular microenvironment and lack the complexity and multifunctional aspects of native ECM. In this work, we developed a novel polyethylene glycol (PEG)-peptide nanofiber composite hydrogel system with independently tunable biochemical, mechanical and physical cues that does not require any chemical modification of polymer backbone to create synthetic ECM analogues. This approach allows non-interacting modification of multifactorial niche properties (i.e. bioactive ligands, stiffness, porosity), since no covalent conjugation method was used to modify PEG monomers for the incorporation of bioactivity and porosity. Combining the self-assembled peptide nanofibers with crosslinked polymer network simply by facile mixing followed by photo-polymerization resulted in the formation of porous hydrogel systems. Resulting porous network can be functionalized with desired bioactive signalling epitopes by simply altering the amino acid sequence of peptide amphiphile molecules. In addition, the mechanical properties of the composite system can be precisely controlled by changing the PEG concentration. Ultimately, multifunctional PEG-peptide composite scaffolds reported in this work, can fill a critical gap in the available biomaterials as versatile synthetic mimics of ECM with independently tunable properties. Such a system could provide a useful tool allowing the investigation of how complex niche cues interplay to influence cellular behaviour and tissue formation both in 2D and 3D platforms.