Değişik olasılık fonksiyonları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 8519
  2. Yazar: ŞENAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
J. i ÖZET Bu çalışmada amacımız, değişik olasılık dağılımlarını ve bu dağılımlar arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu sebeple Birinci Bölümde; istatis tik ve olasılık kavramları ön bilgiler başlığı altında hatırlatıcı bir içerikte verildi. İkinci Bölümde; seçkisiz değişken ve moment tanımları incelendi. Üçüncü Bölümde; önemli olasılık dağılımları kesikli ve sürekli olarak ve rildi çeşitli dağılımlar arasındaki ilişkiler ile dağılımlar arasındaki yaklaşımlar incelendi. Bu ilişkiler ile çıkarılmış bazı sonuçlar verildi. Dördüncü Bölümde; bileşik dağılımlar kesikli ve sürekli olmak üzere İki ait başlıkta verildi. Beşinci Bölümde; türetilmiş dağılımlar incelendi.
Özet (Çeviri)
IXX SUMMARY In this study our aim is to give some various probability distributions and to search the relations among them. In the first Chapter, some important statistical and probability concepts are given. In the second Chapter, the concept of the random variable has been given. In the third chapter,, various probability distributions and the relations among them has been studied. The joint distributions and the derived distributions are examined in the forth and fifth chapter respectively.