Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin yabancı dil öğrenmeye yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining the attitudes of students in the faculty of sports sciences towards learning a foreign language
- Tez No: 851940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışma spor bilimleri fakültesi (SBF) öğrencilerinin yabancı dil öğrenmeye yönelik tutumlarının incelenerek bazı değişkenlere göre karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Çalışmaya sekiz dönemlik müfredat programında Yabancı Dil I-II dersi dışında yabancı dil dersi (mesleki yabancı dil vb.) olan (n246) ve olmayan (n228) toplam 474 SBF öğrencisi gönüllü olarak katıldı. Çalışmada öğrencilerin yabancı dile yönelik tutumlarını incelemek için Adıyaman (2019) tarafından geliştirilen yabancı dil tutum ölçeği kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 21 paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmanın bulguları neticesinde müfredat programında yabancı dil 1-2 dersi dışında yabancı dil dersi olan ve olmayan gruplar arasında yabancı dil tutum ölçeği tutum alt boyutlarından sadece“kaçınma”alt boyutunda anlamlı farklılık tespit edilirken (p0,05). Yine cinsiyetin, aile yaklaşım tipinin, anne-baba çalışma durumlarının yabancı dile yönelik tutumu farklılaştırmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to examine the students' attitudes of the faculty of sports sciences (FSS) towards learning a foreign language and to compare them according to some variables Material and Method: A total of 474 FSS students voluntarily participated in the study, who had with (n246) and without (n228) a foreign language (professional foreign language etc.) course other than Foreign Language I-II lessons in the eight-semester curriculum. In the study, the scale of attitudes towards foreign language learning -developed by Adıyaman (2019) -was used to examine students' attitudes towards foreign languages. SPSS 21 package program was used for statistical analysis of the data. Results: As a result of the findings, there was a significant difference between the groups with and without foreign language lessons other than foreign language 1-2 in the curriculum only in the“avoidance”sub-dimension of the scale of attitudes towards foreign language learning (p0.05). It was also found that gender, family approach type, and parents' working status did not differentiate the attitude towards foreign language (p>0.05).