Teknoloji ile değişen konut kavramı ve bu değişimin konut ıslak hacmi üzerindeki etkisinin incelenmesi
The concept of houisng chanching with technology and investigation of the effect of this change on residental wet volume
- Tez No: 851939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CEYDA GÜNEY YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanlar, yaşamın başlangıcından, günümüze kadar kendilerini olumsuz iklim koşullarından, doğadaki zararlı bütün canlılardan ve tüm dış etmenlerden koruyacağı alanlara ihtiyaç duymuşlardır. Bu alanlar onların hayati ihtiyaçlarını karşıladığı alanlar olması yönünden çok önemlidir. İnsanların yemek, uyumak, boşaltım ve temizlenmek gibi en temel ihtiyaçlarını karşıladıkları barınma alanları ağaç kovuklarından başlayıp, günümüz son teknolojik donanımlara sahip akıllı ev seviyelerine ulaşmıştır. Çalışmanın amacı, literatür taramasıyla tarihsel süreçte barınma ve konut kavramı, konut ve kent ilişkileri, ıslak hacimlerin tarihsel süreçteki oluşumları incelenecektir. Bu süreçte, konut ve ıslak hacim kavramları hangi kültürde nasıl ortaya çıkıp, ne gibi farklı şekillerde kullanılmaya başlandığı, hangi araç gereçlerle ıslak hacim ihtiyaçlarını karşıladıkları, günümüze kadar ne gibi değişiklere uğradığını araştırılarak; günümüz konutlarının, teknolojinin etkisiyle nasıl akıllı konuta ve akıllı ıslak hacimlere dönüştüğüne dair detaylı bilgilere ulaşmaktır. Bir konutun akıllı konut kabul edilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerektiğine dair bilgi araştırılması yapılacaktır. Çalışmanın araştırmaları sonucu oluşan verilerle uygulanmış yeni model barınma modeli olan tiny house'lara uygulanmış iki adet akıllı ev proje örneği incelenecektir. Bu örneklerin teknolojinin etkisiyle akıllı ev oluşum sürecinde, planlamasından, üretimlerinde ve uygulanmalarında hangi kısımlarda uygulandığı örneklerle, görsellerle ve teknik çizimlerle desteklenerek açıklanacaktır. En son olarak da bu incelenen akıllı evlere, akıllı ürünlere ne gibi yenilikler getirilerek geliştirilebileceği sonuçlar çıkarılarak yeni öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
From the beginning of life until today, people have needed areas where they will be protected from adverse climatic conditions, all harmful creatures in nature and all external factors. These areas are very important as they are areas where their vital needs are met. The shelters where people meet their most basic needs, such as eating, sleeping, evacuating and cleaning, have started from tree holes and have reached the level of smart homes equipped with the latest technological equipment. The aim of the study is to examine the concept of housing and housing in the historical process, housing and urban relations, and the formation of wet spaces in the historical process through a literature review. In this process, by investigating how the concepts of housing and wet spaces emerged in which culture, in what different ways they began to be used, with which tools they met wet space needs, and what changes they have undergone until today; The aim is to obtain detailed information about how today's houses are turning into smart houses and smart wet areas with the influence of technology. Information will be researched on what features a house must have in order to be considered a smart house. Two examples of smart home projects applied to tiny houses, a new model housing model implemented with the data obtained as a result of the research of the study, will be examined. It will be explained in which parts these examples are applied in the smart home formation process, planning, production and implementation with the influence of technology, supported by examples, visuals and technical drawings. Finally, new suggestions will be presented by drawing conclusions about what innovations can be brought to these examined smart homes and smart product