Farklı bitki ekstraktları ve bitkilerden sentezlenen nanopartiküllerin keneler üzerine in vitro etkinliklerinin incelenmesi
Investigation of in vitro effects of different plant extracts and nanoparticles synthesized from plants on ticks
- Tez No: 851941
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK GÜVENÇ, PROF. DR. OĞUZHAN YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Karadeniz bölgesinden toplanan lavanta (Lavandula angustifolia), kekik (Satureja spicigera) ve ormangülü (Rhododendron ponticum) bitkilerinden elde edilen ekstarktların ve bu ekstraktlar kullanılarak elde edilen gümüş nanopartiküllerin, kene (Rhipicephalus sanguineus sensu lato) larvaları üzerinde repellent ve larvasidal etkilerinin değerlendirilmesidir. Karanlık ve nemsiz ortamda kurutulan bitkilerden maserasyon yöntemi ile bitki ekstraktları elde edilmiştir. Elde edilen ekstraktlarının bileşenleri GC-MS cihazı ile tespit edilmiştir. Yeşil sentez yöntemi ile sentezlenen gümüş (AgNP) nanopartiküllerin karakterizasyonu UV-vis Spektroskopisi, STEM/EDS, FT-IR ve XRD ile gerçekleştirilmiştir. Bitki ekstraktlarının ve gümüş nanopartiküllerinin kene larvaları üzerindeki öldürücü etkinlikleri LIT yöntemi ile, repellent etkinlikleri LRAT yöntemi ile incelenmiştir. Ekstraktların analizi sonucunda ana bileşen olarak lavantada Linalool, kekikte Thymol, ormangülünde Clionasterol belirlenmiştir. Gümüş nanopartiküller UV-vis Spektrometrede absorbans değerleri lavanta için 433 nm'de, kekik için 450 nm'de, ormangülü için 435 nm'de doğrulanmıştır. Gümüş nanopartiküller STEM görüntülerinde çapları ortalama olarak lavanta için 28.45 nm, kekik için 10.98 nm, ormangülü için 25.62 nm ölçülmüştür. Gümüş nanopartiküllerin FT-IR analizinde - OH, -NH ve -CH gibi grupların varlığı; XRD analizinde nanokristal yapıları gözlenmiştir. Bitki ekstraktlarının ve gümüş nanopartiküllerinin 24 saat sonunda larvalar üzerinde herhangi bir öldürücü etkinliği görülmemiştir. Lavanta, kekik ve ormangülü bitkilerinden elde edilen AgNP'ler, farklı doz ve zamanlarda repellent etki göstermiştir. Tüm ekstraktlar ile karşılaştırıldığında kekik bitkisinin ve AgNP'lerinin repellent aktivitesi daha yüksek belirlenmiştir. Ayrıca lavanta ve kekik ekstraktları ve AgNP'leri düşük konsantrasyonda tüm deney süresi boyunca DEET'ten daha yüksek repellent etki göstermiştir. Bu tez çalışmasında ülkemizde yetişen lavanta, ormangülü ve kekik bitkilerinin kimyasal kompozisyonları belirlenmiş ve yeşil sentez yöntemi ile şekilde AgNP'ler sentezlenerek karakterizasyonları yapılmıştır. Sentezlenen nanopartiküllerin ise bitki türüne ve uygulanan doza bağlı olarak etkinliğinin değişebileceği saptanmıştır. Daha etkili nanopartikül temelli repellent ürünler elde edilebilmesi için farklı konsantrasyonlarda nanopartiküllerin hazırlanmasının yararlı olacağı düşünülmektedir. Haşerelerle sürdülebilir bir mücadele yöntemi için bu doğal bileşenlerin etkilerinin daha kapsamlı araştırılması önerilmiştir. Bitkilerden elde edilen doğal bileşenlerin, beşeri ve veteriner hekimlikte önemli bir sorun olan keneler ile mücadelede alternatif bir kaynak olarak düşünülebileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the repellent and larvicidal effects of extracts and silver nanoparticles from lavender (Lavandula angustifolia), thymus (Satureja spicigera) and rhododendron (Rhododendron ponticum) and plants collected from the Black Sea region on R. sanguineus sensu lato larvae. Plant extracts were obtained by maceration method from dried plants in a dark and moisture-free environment. The components of the extracts were determined by GC-MS. The green synthesized silver nanoparticles (AgNPs) were characterized by UV-vis spectroscopy, STEM/EDS, FT-IR and XRD. The lethal efficacy of plant extracts and silver nanoparticles on R. sanguineus sensu lato was determined by the LIT method, and repellent efficacy was investigated by the LRAT method.As a result of the analysis of the extracts, Linalool in lavender, Thymol in thyme and Clionasterol in rhododendron were determined as the main components. The absorbance values of silver nanoparticles in UV-vis spectrometry were confirmed at 433 nm for lavender, 450 nm for thyme and 435 nm for rhododendron. The average diameter of silver nanoparticles in STEM images was 28.45 nm for lavender, 10.98 nm for thyme and 25.62 nm for rhododendron. FT-IR analysis of silver nanoparticles showed the presence of groups such as -OH, -NH and -CH; XRD analysis showed nanocrystalline structures. No lethal activity of plant extracts and AgNPs was observed on R. sanguineus sensu lato larvae after 24 hours. AgNPs obtained from lavender, thyme and rhododendron plants showed repellent effect at different doses and times. Compared to all extracts, the repellent activity of thyme plant and AgNPs was higher. In addition, lavender and thyme extracts and AgNPs showed higher repellent effect than DEET at low concentrations throughout the entire experimental period. In this study, the chemical compositions of lavender, rhododendron and thyme plants growing in our country were determined and AgNPs were synthesized and characterized by green synthesis method. It was determined that the effectiveness of the synthesized nanoparticles may vary depending on the plant species and the dose applied. It is thought that it would be useful to prepare nanoparticles at different concentrations in order to obtain more effective nanoparticle-based repellent products. It is recommended to conduct more comprehensive studies investigating the effects of these natural components for a sustainable pest control method. It is concluded that natural components obtained from plants can be considered as an alternative source in the control against ticks, which is an important problem in human and veterinary medicine.