Genç sağlıklı bireylerde göz egzersizleri ve beyaz gürültünün yürütücü işlevler ve denge sistemi üzerine etkisi
The effect of eye exercises and white noise on executive functions and balance system in young healthy individuals
  1. Tez No: 851943
  2. Yazar: KÜBRA BAYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELDE ÇULHAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, göz egzersizlerinin ve beyaz gürültünün sağlıklı genç yetişkinlerde yürütücü işlevler ve denge sistemi üzerine akut etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Elli sağlıklı genç yetişkin göz egzersizi uygulanan grup (Grup I) ve beyaz gürültü uygulanan grup (Grup II) olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmaya dâhil edilen tüm bireylere demografik bilgi formu, Berg Denge Ölçeği, Mini Mental Test, Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi Ölçeği uygulandı. Her iki gruba uygulama öncesi ve sonrası değerlendirme yöntemi olarak dur sinyali görevi, zihinsel döndürme görevi, Corsi blok görevi ve Flamingo denge testi yapıldı. Grup I'deki katılımcılara bakış stabilizasyon, göz takip, sakkadik göz hareketi, verjans göz egzersizlerinden oluşan 20 dakikalık göz egzersiz programı uygulandı. Grup II'ye ise 20 dakika süresince kişiyi rahatsız etmeyecek ses seviyesinde her iki kulaktan supraaural stereo kulaklık kullanılarak beyaz gürültü uygulandı. Bulgular: Göz egzersizi sonrasında, Flamingo denge skoru ve zihinsel döndürme görevi reaksiyon süresinde göz egzersizi öncesi yapılan değerlendirmeye göre istatistiksel olarak bir azalma saptandı (p0,05). İki grup arası fark değerlendirildiğinde iki grup arasında istatistiksel olararak bir fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Göz egzersizleri denge sistemine ve çalışma belleğini değerlendiren zihinsel döndürme testinin reaksiyon süresine akut etki etmektedir. Beyaz gürültünün ise denge sistemine ve yürütücü işlev becerilerine akut etkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the acute effects of eye exercises and white noise on executive functions and balance system in healthy young adults. Material and Method: 50 Fifty healthy young adults were randomly divided into two groups: the eye exercise group (Group I) and the white noise group (Group II). Demographic information form, Berg Balance Scale, The Speech, Spatial and Qualities of Hearing Scale (SSQ) Mini Mental Test, applied to all individuals included in the study. Stop signal task, mental rotation task, Corsi block task and Flamingo balance test were performed on both groups as evaluation methods before and after the application. Participants in Group I underwent a 20-minute eye exercise program consisting of gaze stabilization, eye tracking, saccadic eye movement, and vergence eye exercises. In Group II, white noise was applied to both ears using supreaural stereo headphones at a volume that would not disturb the person for 20 minutes. Results: After eye exercise, a statistical decrease was detected in Flamingo balance score and mental rotation task reaction time compared to the evaluation made before eye exercise (p0.05). When the difference between the two groups was evaluated, no statistical difference was detected between the two groups (p>0.05).evaluated, no statistical difference was detected between the two groups (p>0.05). Conclusion: Eye exercises have an acute effect on the balance system and the reaction time of the mental rotation test, which evaluates working memory. No acute effects of white noise on the balance system and executive function skills were detected.