Siyasal pazarlama faaliyetlerinin seçmen davranışına etkisi: Trabzon ili örneği
The effect of political marketing activities on voter behavior: Trabzon province example
- Tez No: 851953
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL KIRKBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Siyasal pazarlama faaliyetleri, seçim kampanyalarının önemli bir bileşeni olarak, seçmen davranışları üzerinde derinlemesine bir etki bırakmaktadır; bu tez çalışması, bu etkileşimi sistematik bir şekilde inceleyerek siyasal pazarlamanın seçmen tercihleri, tutumları ve oy verme davranışları üzerindeki belirleyici rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Siyasal pazarlama faaliyetlerinin seçmen davranışlarına olan etkilerini sistematik bir şekilde incelemek ve anlamaktır. Araştırma, belirli bir zaman diliminde ve Trabzon ilindeki seçmenlerin siyasal pazarlama stratejileri, kampanya faaliyetleri ve bu faaliyetlerin siyasi tercihleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Çalışmanın kapsamı, seçim kampanyalarındaki çeşitli stratejileri, politik reklamları, sosyal medya kullanımını ve benzeri pazarlama faaliyetlerini içermektedir. Ayrıca, seçmen davranışları arasında tercihleri, tutumları ve oy verme davranışlarını anlamak için çeşitli ölçütleri ele almaktadır. Yöntemsel olarak, çalışmada nicel araştırma yöntemleri uygulanmış veriler ise birincil kaynaklardan anket yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen tüm veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın özgün yanı, siyasal pazarlama faaliyetlerinin seçmen davranışları üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde araştırması ve çalışmayı Trabzon ile gibi spesifik bir örneklemle çalışmayı sınırlandırmasıdır. Bu çalışma, siyasal pazarlamanın seçmen tercihleri üzerindeki özgün ve derinlemesine etkilerini anlamaya yönelik kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Bu açıdan, çalışma literatürdeki boşlukları doldurarak, siyasal pazarlamanın seçmen davranışlarındaki belirleyici faktörler konusundaki bilgiyi artırmaya odaklanmaktadır. Siyasal pazarlama ve seçmen davranışları arasındaki ilişkiyi anlamak isteyen araştırmacılar, politika yapıcılar ve kampanya stratejistleri için önemli bir kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın sonuçları, siyasal pazarlama faaliyetlerinin seçmen davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Kampanya stratejileri, politik reklamlar ve sosyal medya kullanımı, seçmenlerin tercihlerini, tutumlarını ve oy verme davranışlarını şekillendirmede belirleyici bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Political marketing activities, as an essential component of election campaigns, profoundly impact voter behavior. This thesis aims to understand the decisive role of political marketing on voter preferences, attitudes, and voting behavior by systematically examining this interaction. It is to systematically examine and understand the effects of political marketing activities on voter behavior. The research evaluates political marketing strategies and campaign activities and the effects of these activities on the political preferences of voters in the province of Trabzon over a certain period. The scope of the study includes various strategies in election campaigns, political advertisements, the use of social media, and similar marketing activities. It also considers various measures to understand preferences, attitudes, and voting behavior among voters. Methodologically, quantitative research methods were applied in the study, and the data were collected from primary sources by survey. All data obtained was analyzed and interpreted via the SPSS package program. The unique aspect of the study is that it investigates in detail the effects of political marketing activities on voter behavior and limits the study to a specific sample such as Trabzon. This study provides a comprehensive analysis to understand the unique and in-depth effects of political marketing on voter preferences. In this respect, the study focuses on increasing knowledge about the determining factors of political marketing in voter behavior by filling the gaps in the literature. It aims to be an essential resource for researchers, policymakers, and campaign strategists who want to understand the relationship between political marketing and voter behavior. The results of the study show that political marketing activities have a significant impact on voter behavior. Campaign strategies, political advertising, and social media use are decisive in shaping voters' preferences, attitudes, and voting behavior.