Karanlık üçlü kişilik özellikleri, evlilik doyumu, ilişkide aldatma eğilimi ve yakın partner şiddet tutumu arasındaki ilişkilere yönelik bir inceleme
An investigation on the relationships between dark triad personality traits, marital satisfaction, tendency to cheat in the relationship, and intimate partner violence attitude
- Tez No: 851954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkin ve evli bireylerde Karanlık Üçlü kişilik özelliklerindeki artışın artan aldatma eğilimi ve partner şiddet tutumunun aracı rolleri üzerinden azalmış evlilik doyumu ile ilişkili olup olmadığını test etmektir. Araştırma örneklemi 18 - 60 yaş arasında olan ve en az 6 aydır eşleriyle birlikte yaşayan 467 evli katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların 246'sı kadın; 221'i erkektir. Araştırmaya katılmak için gönüllü olan katılımcılardan veri toplayabilmek için Kişisel Bilgi Formu, Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği, Evlilik Yaşamı Ölçeği, Aldatma Eğilimi Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Karanlık Üçlü kişilik özelliklerine sahip bireylerin aldatma eğilimlerinde ve partner şiddet tutumlarında artış görülebilmektedir. Karanlık Üçlü kişilik özellikleri ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide ise aldatma eğiliminin aracı rolünün bulunduğu görülürken partner şiddetinin aracı rolünün bulunmadığı görülmüştür. Yürütülen keşfedici analizler sonucunda Karanlık Üçlü kişilik özellikleri ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide aldatma eğilimine ek olarak partner şiddet tutumlarının alt-boyutlarından istismara, yani psikolojik şiddete yönelik tutumların, evlilik doyumundaki azalma üzerinde aracı rolünün bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu bulgular, Karanlık Üçlü boyutlarından Makyavelizm ve psikopati boyutları modele dahil olduğunda da geçerlidir. Araştırma dahilinde elde edilen bulgular literatür eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to test whether the increase in Dark Triad personality traits in adult and married individuals is associated with decreased marital satisfaction through the mediating roles of increased tendency to cheat and partner violence attitudes. The research sample consists of 467 married participants who are between the ages of 18 and 60 and have been living with their spouses for at least 6 months. 246 of the participants were women; 221 of them were men. Personal Information Form, Abbreviated Dark Triad Scale, Marital Life Scale, Cheating Tendency Scale and Attitudes Towards Violence in Close Relationships Scale were used to collect data from the participants who volunteered to participate in the research. According to the findings of the research, an increase in cheating tendencies and partner violence attitudes can be observed in individuals with Dark Triad personality traits. In the relationship between Dark Triad personality traits and marital satisfaction, it was observed that the tendency to cheat had a mediating role, while partner violence had no mediating role. As a result of the exploratory analyses, it is understood that in the relationship between the Dark Triad personality traits and marital satisfaction, in addition to the tendency to cheat, attitudes towards abuse, that is, psychological violence, one of the sub-dimensions of partner violence attitudes, has a mediating role on the decrease in marital satisfaction. These findings are also valid when the Dark Triad dimensions Machiavellianism and psychopathy are included in the model. The findings were discussed in the light of the literature.