Parsiyel mesane obstrüksiyonlu sıçanlarda gelişen erektil disfonksiyonda TRP kanallarına ilişkin değişiklikler: Ekspresyonları ve dağılımları
Changes related to TRP channels in erectile dysfunction in rats with partial bladder obstruction: Their expression and distribution
- Tez No: 851973
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Benign prostat hiperplazisi (BPH), orta ve ileri yaşlardaki erkeklerde, sıklıkla görülen önemli sağlık sorunlarından birisidir. Prostat bezinin büyümesi sonucu üretra sonucu üretra çıkışında oluşan darlık, alt üriner sistem semptomları (AÜSS) ve buna bağlı olarak gelişen erektik disfonksiyona (ED) neden olmaktadır. Bu çalışmadaki amaç, sıçanlarda oluşturulan parsiyel mesane obstrüksiyonun (PBOO), erektil fonksiyonu nasıl etkilediği ve bu değişiklikler üzerinde TRPV1 agonisti olan kapsaisin ve TRPM8 agonisti olan mentolün nasıl etkilediği, TRPV1 ve TRPM8 proteinlerinin penil dokusundaki ekspresyonları ve dağılımları araştırmaktır. Yetişkin 300-350g ağırlığındaki SpragueDawley erkek sıçanlar (=30) iki eşit gruba ayrılmıştır kontrol ve 6 hafta PBOO yapılan sıçanlar. İn vivo erektil yanıtlar, intrakavernozal basınç (ICP)/ortalama kan basıncı (MAP) oranları ve total ICP değerleri ölçülerek hesaplanmıştır. Sonrasında ıntrakavernozal olarak mentol (6mM) ve kapsaisin (1μM ) uygulanarak tekrardan ICP/MAP oranları ve total ICP değerleri ölçülerek hesaplanmıştır. İn vitro deneylerde, kavernozal doku izole edilerek, gevşeme ve kasılma deneyleri ilgili ajanlarla organ banyosunda çalışmalar yapılmıştır. 6 hafta sonunda, PBOO'lu grupta artmış mesane ağırlığı, azalan in vivo erektil yanıt ve yine azalan endotel ve nitrerjik gevşeme yanıtları bulunmuştur. İn vivo erektil yanıtlar da (5V ve 7,5V) ve in vitro endotel gevşeme yanıtlarında mentol inkübasyonu sonrasında kontrol grubunda artış meydana gelmiştir. PBOO grubunda, in vivo erektil yanıtlar da (5V ve 7,5V) , in vitro endotel gevşeme yanıtlarında ve nitrerjik gevşeme yanıtlarında (15 ve 20Hz) bozulan gevşeme yanıtlarında düzelme meydana gelirken ,nörojenik kasılma yanıtları mentol inkübasyonu sonrası daha da kötüleşmiştir. Her iki grupta, SNP'in gevşeme yanıtları ve KCL kasılma yanıtları mentol inkübasyonu sonrası baskılamıştır. İmmunohistokimyasal deneylerde TRPM8 ekspresyonu penil dokudaki lokalizasyonu kas içerisinde olduğu ve gruplar arası TRPM8 yoğunluğunun değişmediği görülmüştür. Western-Blot analizi ile yapılan deneylerde gruplar arasındaki protein miktarı arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunurken, RT-PCR gen ekspresyon tayininde PBOO'lu grupta TRPM8 geninin arttığı bulunmuştur. Kapsaisin ile yapılan in vivo deneylerde kontrol grubunda erektil yanıtlar (5V ve 7,5 V) baskılanmıştır. İn vitro deneylerde SNP gevşemesi hariç diğerlerinde kapsaisin gevşeme ve kasılma yanıtları üzerinde herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir. Kapsaisin, SNP gevşemesinin yanıtı azaltmıştır. TRPV1 proteini penil doku kas hücrelerinde tayin edilirken, protein miktarları gruplar arasında bir fark oluşturmamıştır. Prekilinik olarak yapılan bu çalışmanın sonucunda TRPM8 agonisti mentolün ED üzerinde düzeltici etkisi görülmüştür, fakat TRPV1 agonisti kapsaisinin ED üzerinde düzeltici etkisi olmamıştır. Yaptımız bu çalışmanın sonuçları, gelecekte yapılacak olan preklinik ve klinik çalışmalara yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Benign prostatic hyperplasia (BPH) is one of the important health problems frequently seen in middle and older aged men. Stenosis at the outlet of the urethra as a result of the enlargement of the prostate gland causes lower urinary tract symptoms (LUTS) and the resulting erectile dysfunction (ED). The aim of this study is to investigate how partial bladder obstruction (PBOO) in rats affects erectile function, how capsaicin, a TRPV1 agonist, and menthol, a TRPM8 agonist, affect these changes, and the expression and distribution of TRPV1 and TRPM8 proteins in penile tissue. Adult Sprague Dawley male rats (=30) weight 300-350g were divided into two equal groups: control and 6-week PBOO rats. In vivo erectile responses were calculated by measuring intracavernosal pressure (ICP)/mean blood pressure (MAP) ratios and total ICP values. Afterwards, menthol (6 mM) and capsaicin( 1μM )were applied intracavernosally and ICP/MAP ratios and total ICP values were measured and calculated again. In in vitro experiments, cavernosal tissue was isolated and relaxation and contraction experiments were performed in organ baths with relevant agents. At the end of 6 weeks, increased bladder weight, decreased in vivo erectile response, and decreased endothelial and nitrergic relaxation responses were found in the PBOO group. İn vivo erectile responses (5V and 7.5V) and in vitro endothelial relaxation responses increased in the control group after menthol incubation. In the PBOO group, in vivo erectile responses (5V and 7.5V), in vitro endothelial relaxation responses and nitrergic While there was an improvement in the impaired relaxation responses (15 and 20 Hz), neurogenic contraction responses worsened after menthol incubation. In both groups, relaxation responses of SNP and contraction responses of KCL were suppressed after menthol incubation. In immunohistochemical experiments, it was observed that TRPM8 expression was localized in the penile tissue and in the muscle, and TRPM8 density did not change between the groups. While it was found that there was no significant difference between the protein amount between the groups in the Western-Blot protein quantification, it was found that the TRPM8 gene increased in the PBOO group in the RT-PCR gene expression determination. In in vivo experiments with capsaicin, erectile responses (5V and 7.5V) were suppressed in the control group. In in vitro experiments, except for SNP relaxation, capsaicin did not cause any change in the relaxation and contraction responses. Capsaicin reduced the response of SNP relaxation.TRPV1 protein in penile tissue When determined in muscle cells, protein amounts did not differ between groups. As a result of this preclinical study, the TRPM8 agonist menthol had a corrective effect on ED, but the TRPV1 agonist capsaicin had no corrective effect on ED. It is thought that the results of this study will guide future preclinical and clinical studies.