Marc Quınn'in figüratif heykelleri
Marc Quinn's figurative sculptures
  1. Tez No: 852042
  2. Yazar: AYŞE ÖNEL
  3. Danışmanlar: PROF. ARZU ATIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, İngiliz sanatçı Marc Quinn'in figüratif heykellerini geniş bir perspektiften inceleyerek, bu eserlerin teknik, estetik, sanatsal, felsefi ve toplumsal boyutlarını çağdaş sanat bağlamında detaylı bir şekilde ele almaktadır. Quinn'in heykelleri, çeşitli disiplinleri kucaklayan ve çok yönlü bir sanat anlayışını yansıtan karmaşık yapılar sergiler. Quinn'in eserleri postmodernist estetiğin izlerini taşırken, malzeme kullanımındaki çeşitlilik ve felsefi temalar, çağdaş sanatın çok katmanlı doğasına uyum sağlar. Eserlerinde geleneksel estetik normları aşarak, izleyiciyi alışılmadık ve sıklıkla şok edici bir estetik deneyime yönlendiren önemli bir sanatçıdır. Heykelleri, sanatın evrensel dilini temsil ederken, değişen toplumsal normlara, kimlik tartışmalarına ve biyoteknoloji, genetik gibi konulara benzersiz yanıtlar sunar. Quinn'in çok yönlü katkıları, onu günümüz sanatının seyrini şekillendiren öncü figürlerden biri olarak konumlandırır. Çalışmamız, Marc Quinn'in figüratif heykellerini inceleyerek, sanatçının eserlerinin estetik, sembolik ve toplumsal bağlamdaki etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışma kapsamında Quinn'in figüratif heykellerini sistemli bir şekilde analiz ederek, eserlerindeki anlam katmanlarını ve sanat dünyasına olan etkileri incelenmiştir. Quinn'in eserleri üzerinden yapılacak detaylı analizler, çağdaş sanatın gücünü ve anlamını keşfetme konusunda bize yeni bir bakış açısı sunma potansiyeli taşımaktadır. Ayrıca, çalışma sonucunda elde edilecek bulgular ile sanatın insan deneyimine olan katkılarını ve çağdaş sanatın toplumsal etkilerini anlama konusundaki araştırmalara katkıda bulunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis extensively examines the figurative sculptures of the English artist Marc Quinn from a broad perspective, delving into the technical, aesthetic, artistic, philosophical, and societal dimensions of these works within the context of contemporary art. Quinn's sculptures exhibit complex structures that embrace various disciplines, reflecting a versatile artistic understanding. While carrying traces of prominent trends in postmodernism, Quinn's works harmonize with the multifaceted nature of contemporary art through diverse material usage and philosophical themes. Transcending traditional aesthetic norms in his works, Quinn emerges as a significant artist who guides the viewer towards an unusual and often shocking aesthetic experience. His sculptures not only represent the universal language of art but also provide unique responses to evolving societal norms, identity debates, and issues like biotechnology and genetics. Quinn's multifaceted contributions position him as a pioneering figure shaping the course of contemporary art. Our study aims to comprehend the aesthetic, symbolic, and societal impacts of Marc Quinn's figurative sculptures by systematically analyzing them. Within this scope, the research thoroughly investigates the layers of meaning in Quinn's figurative sculptures and their profound effects on the art world. Detailed analyses of Quinn's works have the potential to offer a fresh perspective on exploring the power and significance of contemporary art. Additionally, the findings from this study are expected to contribute to understanding the contributions of art to the human experience and the societal impacts of contemporary art.