Marc Chagall'ın dinsel konulu vitrayları
Marc Chagall?s religious subject stained glass
- Tez No: 278502
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada Marc Chagall'ın dinsel konulu vitraylarının bulunduğu Fransa Assy Notre-Dame de Toute Grace, Fransa Moissac Eglise Abbatiale Saint-Pierre Chapelle du Saint Sacrement, Fransa Metz Saint-Etienne Katedrali, Kudüs Hadassah-Hebrew Üniversite Hastane Sinagogu, ABD New York Birleşmiş Milletler Binası, ABD Tarrytown Pocantico Hills The Union Kilisesi, İngiltere Tudeley All Saints Kilisesi, İsviçre Zürich Fraumünster, Fransa Nice Ulusal Mesaj Müzesi, Fransa Reims Notre-Dame Katedrali, İngiltere Chichester Katedrali, Fransa Sarrebourg Şapeli ve Almanya Mainz Saint Stephan Kilisesine ait pencereleri incelenmiştir. Chagall Vitraylarında teknik ve kompozisyon incelenmesinin yanı sıra çizimlerin ikonografik çözümlemesi yapılmıştır. Genel olarak değerlendirildiğinde, Chagall vitraylarının sembolik birer formülleme olduğu, derin anlamlar içerdiği belirlenmiştir. Chagall, ışık ve renklerin uyumu ile dini vaazlarını ve barış hayalini camlara yansıtarak 20 yy. vitray sanatına farklı bir boyut kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses Marc Chagall?s religious subject stained glass works on the windows of Notre-Dame de Toute Grace in France-Assy, Chapelle du Saint Sacrement in France-Moissac, Saint-Etienne Cathedral in France-Metz, Hadassah-Hebrew University Hospital Synagogue in Israel- Jerusalem, United Nations Building in USA-New York, Pocantico Hills The Union Church in USA-Tarrytown, All Saints Church in England-Tudeley, Fraumünster Church in Switzerland-Zurich, Musee National Message Bibleque, in France-Nice, Notre-Dame Cathedral in France-Reims, Holy Trinity Cathedral in England-Chichester, Cordeliers Chapelle in France-Sarrebourg and Saint Stephan Church in Germany-Mainz. The study analyzes the technique and composition and also iconographic interpretation of Chagall?s works of stained glass. All in all, it is highly evident that Chagall?s stained glass works are compositions of symbolic elements bearing deep meanings. Chagall, through reflecting his religious sermons and dream of peace by blending light and color in glass, added a new dimension to 20th century art of stained glass.