Spontan bakteriyel peritonitin potansiyel stres belirteçi olarak vitamin B12, potasyum ve albümin
Vitamin B12, potassium and albumin as potential stress markers of spontaneous bacterial peritonitis
  1. Tez No: 852045
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ÖZÜTEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN PİŞKİNPAŞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Sirozun bir komplikasyonu olan Spontan Bakteriyel Peritonit yüksek mortaliteye sahiptir. Dekompanse Siroz ile başvuran hastalarda Spontan Bakteriyel Peritonitten kuşkulanılmalı ve hızlıca tedavisine başlanmalıdır. Çalışmamızda Vitamin B12, Albümin ve Potasyumun potansiyel bir stres belirtici olarak kullanılabileceğini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2012-2022 tarihleri arasında“Dekompanse Karaciğer Sirozu”tanısıyla İç Hastalıkları Kliniğine yatışı olan hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastalar dahil etme ve dışlama kriterlerine uygun olarak seçildi. Hastaların yaş, hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden temin edildi. Hastalar taranarak Spontan Bakteriyel Peritonit kriterlerine uygun olanlar çalışma grubu olarak belirlendi. Spontan bakteriyel peritonit kriterlerine uymayanlar ise kontrol grubu olarak alındı. Sonuçlar SPSS 28.0 istatiksel analiz yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya hastaneye yatışı olan 62 tane Spontan Bakteriyel Peritonit tanılı hasta dahil edildi (n=62). Kontrol grubu ise asiti olan ve Spontan Bakteriyel Peritonit kriterlerini karşılamayan hastalardan seçildi (n=62) Hasta grubunun %71'i erkek, %29'u kadın; kontrol grubunun ise %58,1'i erkek , %41,9'u kadın idi. Hasta grubunun yaş ortalaması 58,74±11,28, kontrol grubunun yaş ortalaması 59,68±11,76 yıldı. Gruplar arasında cinsiyet ve yaş ortalamaları açısından istatistiksel bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: Spontaneous bacterial peritonitis, a complication of cirrhosis, has high mortality rates. Spontaneous bacterial peritonitis should be suspected in patients presenting with decompensated cirrhosis and treatment should be started immediately. In our study, we aimed to show that vitamin B12, albumin and potassium levesl can be of use as potential stress markers. Materials and Methods: Patients who were admitted to the Internal Medicine Clinic with the diagnosis of liver cirrhosis between 2012 and 2022 at the University of Health Sciences Istanbul Training and Research Hospital were retrospectively screened. Patients were selected in accordance with the inclusion and exclusion criteria. Age, gender, etiology of cirrhosis, and laboratory tests of the patients were obtained through the hospital information management system. The patients were screened and those who met the spontaneous bacterial peritonitis criteria were defined as the study group. The patients that did not meet those criteria were defined as the control group. The results were evaluated using the SPSS 28.0 statistical analysis method. Results: 62 patients diagnosed with spontaneous bacterial peritonitis who were hospitalized were included in the study (n = 62). The control group was selected from patients who had ascites and did not meet the criteria for spontaneous bacterial peritonitis (n=62). According to the genders, 71% of the patient group was male and 29% was female; In the control group, 58.1% were male and 41.9% were female. The average age of the patient group was 58.74±11.28 years, and the average age of the control group was 59.68±11.76 years. There was no statistical difference between the groups in terms of gender and mean age.