Corrosion behaviour of magnesium and aluminum alloysused in aerospace industry
Havacılık ve uzay sanayinde kullanılan magnesium ve alüminyum alaşımlarının korozyon davranışı
- Tez No: 852104
- Danışmanlar: PROF. MARCO ORMELLESE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Politecnico di Milano
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
Özet
Bu çalismanin temel amaci, aluminyum, magnezyum ve alaşımları ile havacilik ve uzay ürunlerinde kullanilan kompozit veya celik gibi diğer bazi onemli malzemelerle tanımlanan uçak endüstrisindeki korozyon siniflarınin incelenmesidir. Aluminum ve magnezyum, en agresif ortamlara karşi iyi bilinen korozyon direnci sayesinde elektro-kimyasal açidan uygun hale getirerek, havacilik uygulamaları gibi birçok alanda giderek daha çekici hale gelmektedir. Arastirma, hava tasimaciliginda ölümlü veya yaralanmalı kazalarin ve felaketlerin başlica nedeni olan aluminyum ve magnezyum bazlı korozyona karsi koruma yöntemieri, korozyon sureçleri ve iyilestirme faalivetleri uzerine odaklanmistir. Düzgün yüzey korozyonu, cukur korozyonu, taneler arasi korozyon ve gerilme korozyonu çatlaması (SCC) havacilik için en sorunlu korozyon türleridir, cünkü örnegin taneler arasi korozyonda; korozif yer tespit etmek cok zordur ve olustugunda geri dönüs için çok geçtir. Havacilik endüstrisi için, uçak yapilarinda ve motorlarinda kullanilan metallerin korozyona ugramasi onemli ve pahali bir sorundur. Korozyon hasarlarindan korunma ve değiştirilmesi için her yil milyarlarca dolar harcanmaktadir. Korozyona dayanikli uçak parçaları tasarlama ve üretme maliyetleri (0,2 milyar dolar), uçaklarin korozyona karsi incelenmesi sirasinda durus süreleri (0, 3 milyar dolar) ve uçaklarin korozyon bakimi (1,7 milyar dolar) dahil olmak üzere, endüstri tarafindan yillik 2,2 milyar dolardan fazla maliyete katlanilmaktadir [J. P. Broomfield, Betonda Celik Korozyonu: Anlama, Inceleme ve Onarim, /kinci Bask. Taylor & Francis, 2006]. Korozyon kontrolü için yapilan onemli mali yatirimlara ragmen, metal parçalar yine de korozyon nedeniyle sik sik hasar görmektedir. Sadece metal yorgunlugu, uçaklardaki tüm metal bilesen arızalarınin yaklasik %25 inden sorumlu olan korozyondan daha fazla arizaya neden olmaktadir. Korozyon hasarınin olasiligi ve maliyeti uçağın yaşıyla birlikte artar ve birçok eski uçak için korozyon bakim süresi genellikle gergek uçus süresinden daha fazladir. Nihayetinde korozyon kendiliginden olusan bir olgudur. Bir metal malzemenin cevresiyle girdigi kimyasal veya elektrokimyasal reaksiyonlar sonucunda kademeli olarak nasil bozuldugunu tanimlar. Basit bir ifadeyle korozyon, doganin metali baslangig noktasina geri götürme yoludur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present work is the investigation of a classes of corrosions in aircraft industry, identified by aluminum, magnesium and their alloys and some other important materials like composites or steels those are used in aerospace products. Aluminum and magnesium are becoming more and more attractive in many fields like in aircrafts applications, thanks to well-known corrosion resistance to most aggressive environments makes it suitable for electro-chemical terms of. The research focused on the protection methods, corrosion processes and improvement activities of an eventual beneficial effect on aluminum and magnesium-based corrosion, that are the main reasons of catastrophic result and accident involving death or personal injury of aerial transportation. Uniform surface corrosion, pitting corrosion, intergranular corrosion and stress corrosion cracking (SCC) are the most problematic corrosion types for aerospace since for example within intergranular corrosion; it is hardly difficult to detect the corrosive place, and when it has reached, it is too late to recover it back. For the aviation industry, corrosion of metals used in aircraft structures and engines is a significant and expensive problem. Billions of dollars are spent every year in protecting and replacing corrosion damages. Over $2.2 billion in annual costs are incurred by the industry, including costs for designing and producing corrosion-resistant aircraft components ($0.2 billion), downtime while aircraft are examined for corrosion ($0.3 billion), and corrosion maintenance of aircraft ($1.7 billion) [J. P. Broomfield, Corrosion of Steel in Concrete: Understanding, Investigation and Repair, Second Edition. Taylor & Francis, 2006.]. Despite the significant financial investments made in corrosion control, metal parts are nonetheless frequently damaged by corrosion. Only fatigue causes more failures than corrosion, which is responsible for around 25% of all metal component failures in airplanes. The likelihood and expense of corrosion damage grow with an aircraft's age, and for many older aircraft, corrosion maintenance time is frequently greater than actual flight time. Eventually corrosion is a spontaneous phenomenon. It defines how a metal material gradually deteriorates as a result of chemical or electrochemical reactions with its surroundings. In a simple terms, corrosion is the nature's way to take metal back to its starting point [https://hartzellprop.com/aircraft-corrosion-common-types-of-corrosion/].