Yoğun bakım hastalarına yönelik göz bakım protokolünün geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Development of eye care protocol for intensive care patients and evaluation of its effectiveness
  1. Tez No: 852105
  2. Yazar: AYFER HİÇERİMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, yoğun bakım hastalarına yönelik göz bakım protokolü geliştirmek ve etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Randomize kontrollü olarak yapılan çalışmanın örneklemini, İstanbul ili Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesinin anestezi yoğun bakım ünitesinde yatan ve dahil edilme kriterlerine uyan 28 deney 28 kontrol olmak üzere 56 hasta oluşturdu. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Araştırmanın birinci basamağında literatür taranarak oluşturulan protokol için uzman görüşü alındı. Araştırmanın ikinci aşamasında yoğun bakımda göz komplikasyonları ile ilgili hemşirelere eğitim verildi. Araştırmanın üçüncü aşamasında ise uzman görüşü alınarak oluşturulan göz bakım protokolü veri toplama formu olarak kullanıldı. Deney ve kontrol grubunda olan hastalar yedi gün boyunca takip edildi. Deney grubunda olan hastalar göz bakım protokolüne uygun olarak göz bakımı alırken kontrol grubunda olan hastalar rutin klinik göz bakım uygulamalarına göre bakım aldı. İnfeksiyon belirti-bulguları açısından deney grubunda olan hastaların kontrol grubuna göre daha düşük infeksiyon oranına sahip olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to develop an eye care protocol for intensive care unit patients and to evaluate its effectiveness. The sample of the randomized controlled study consisted of 56 patients, 28 experimental and 28 control, who were hospitalized in the anaesthesia intensive care unit of a training and research hospital affiliated with the Ministry of Health in Istanbul and met the inclusion criteria. The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. In the first step of the study, expert opinion was obtained for the protocol created by reviewing the literature. In the second stage of the study, nurses were trained on eye complications in intensive care. In the third stage of the study, the eye care protocol, which was created by taking expert opinion, was used as a data collection form. Patients in the experimental and control groups were followed up for seven days. Patients in the experimental group received eye care following the eye care protocol, while patients in the control group received care according to routine clinical eye care practices. In terms of signs and symptoms of infection, it was found that the patients in the experimental group had a lower infection rate than the control group.