Ultrason klavuzluğunda yapılan supraklavikular blokta Deksmedetomidin veya Midazolam–Fentanil kombinasyonunun blok başlangıcı ve süresine etkisi
The effect of Dexmedetomidine or Midazolam-Fentanyl combination on block onset and duration in ultrasound-guided supraclavicular block
  1. Tez No: 852110
  2. Yazar: ALİCAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİP ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızda supraklaviküler blok yapılacak hastalarda sedatif ajan olarak kullanılan deksmedetomidin veya midazolam-fentanil kombinasyonunun blok başlangıcı ve süresine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Etik Kurulu onamı alındıktan sonra elektif üst ekstremite cerrahisi planlanmış; 18-65 yaş arası, ASA 1-2 olan 52 hasta yazılı onamları alınarak rastgele iki gruba ayırıldı. Blok yapılmadan önce Grup MF'deki hastalara; midazolam yükleme dozu ve tek seferlik fentanil enjeksiyonu, Grup D'deki hastalara ise; deksmedetomidin ile yükleme dozu verildi. Yükleme dozlarından sonra supraklaviküler blok yapıldı. Sedatif ajanlar ameliyat sonuna kadar infüzyon şeklinde verildi ve her 10 dk da bir Ramsey Sedasyon Skalası 3-4 olacak şekilde ilaç dozları ayarlandı. Perfüzyon indeksi ve ekstremite sıcaklıkları 0, 10, 20 ve 30. dk'da her iki ekstremitede kayıt altına alındı. Duyusal blok başlangıcı için Pinprick testi, motor blok başlangıcı için Modifiye Bromage Skalası, duyusal ve motor blok süreleri, postoperatif dönemde ilk analjezik ilaç süresi, komplikasyon sayıları ve hasta memnuniyetleri kaydedildi. Grup MF ve Grup D'deki hastalarda PI ve sıcaklık artışları benzerdi.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare the effects of dexmedetomidine or midazolam-fentanyl combination used as sedative agents on the onset and duration of block in patients undergoing supraclavicular block. After obtaining the approval of the Ethics Committee, 52 patients aged 18-65 years, ASA 1-2, scheduled for elective upper extremity surgery were randomly divided into two groups after written informed consent was obtained. Group MF patients received a loading dose of midazolam and a single injection of fentanyl and Group D patients received a loading dose of dexmedetomidine before the block was performed. Supraclavicular block was performed after loading doses. Sedative agents were given as infusion until the end of the operation and drug doses were adjusted every 10 min as Ramsey Sedation Scale 3-4. Perfusion index and extremity temperatures were recorded at 0, 10, 20 and 30 min in both extremities. Pinprick test for the onset of sensory block, Modified Bromage Scale for the onset of motor block, duration of sensory and motor block, duration of the first analgesic drug in the postoperative period, number of complications and patient satisfaction were recorded. PI and temperature increases were similar in Group MF and Group D patients and there was no significant difference. Sensory block onset time (11.49±2.54 vs. 8.32±2.08 min) and motor block onset time (15.03±2.62 vs.