Subakut inme hastalarında gövde ve postüral kontrol ile pulmoner fonksiyonlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between trunk and postural control and pulmonary functions in subacute stroke patients
- Tez No: 852151
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DURUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnme,ekstremitelerde güçsüzlük, denge kaybı, gövde ve postüral kontrolde bozukluklara neden olmakla birlikte, aynı zamanda solunum fonksiyonlarını da etkileyen mortalite ve morbiditesi yüksek bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı subakut inme hastalarında gövde ve postüral kontrolün pulmoner fonksiyonlar ile ilişkisini incelemekti. Çalışmamıza tek taraflı hemorajik veya iskemik inme sonrası ilgili hekim tarafından hemiparazi tanısı almış, dahil edilme kriterlerine uyan 32 gönüllü hasta katıldı. Bireylerin fonksiyonel bağımlılık seviyesi Modifiye Rankin Skalası (mRS) ile bilişsel fonksiyonları Standardize Mini Mental Durum Testi ile değerlendirildi. Subakut inmeli hastaların solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi için spirometrik ölçüm, inspiratuar kas kuvveti için ağız içi basınç ölçümü, gövde kontrolünün değerlendirilmesi için Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ), postüral kontrolün değerlendirilmesi için İnme Hastalarında Postüral Değerlendirme Ölçeği (PASS-T) ve statik duruş analiziyle bilgisayarlı postüral salınım değerlendirilmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Stroke is a disease with high mortality and morbidity that not only causes weakness in the extremities, loss of balance, and disturbances in trunk and postural control, but also affects pulmonary function. The aim of this study was to investigate the relationship between trunk and postural control and pulmonary function in subacute stroke patients. Herein, 32 volunteer patients who were diagnosed with hemiplegia by a competent physician after unilateral hemorrhagic or ischemic stroke and who met the inclusion criteria participated in the study. Functional independence of the participants was evaluated using the Modified Rankin Scale (mRS) and their cognitive function was assessed using the Standardized Mini Mental State Examination. Pulmonary function was evaluated using spirometric measurements, inspiratory muscle strength was evaluated using mouth pressure measurements, trunk control was evaluated using the Trunk Impairment Scale (TIS). Postural control was evaluated using the Postural Assessment Scale for Stroke Patients (PASS-T), computerized postural sway evaluation, and static posture analysis. A significant correlation was found between the TIS scores and inspiratory muscle strength (p < 0.05). A significant correlation was also found between the PASS-T scores and inspiratory muscle strength and pulmonary function (p < 0.05). All of the Center of Pressure (COP) parameters measured were significantly correlated with the PEF (L/s) and FEF25–75 (L/s) (p < 0.05). In conclusion, this study showed that trunk and postural control are associated with inspiratory muscle strength and pulmonary function. It is recommended that evaluation of trunk and postural control and pulmonary functions, as well as exercise training to improve these parameters, should be included in rehabilitation programs for individuals with stroke.