Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde prematüre bebeği yatan annelerin aile merkezli bakım ve stres düzeylerinin belirlenmesi
Evaluation of family centered care and stress level of among mothers of premature infants in neonatal intensive care unit
- Tez No: 852165
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, YYBÜ'de prematüre bebekleri bulunan annelerin aile merkezli bakım ve stresin belirlenmesi ve ilişkili faktörlerin ortaya konması amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırma, Ankara ilinde bulunan 2 farklı hastaneye bağlı bulunan YYBÜ'de Eylül 2022- Kasım 2023 tarihlerinde yapıldı. Veriler 110 anne ile anne-bebek bilgi formu, YYBÜ- Anne Baba Stres Ölçeği (YYBÜ-ABSÖ) ve Yenidoğan Aile Merkezli Bakım Ölçeği (YAMBÖ) kullanılarak toplandı. Analizlerde ortalama, yüzdelik, frekans gibi tanımlayıcı istatistikler ile bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi ve post hoc kullanıldı. Etki büyüklüğünü hesaplamak için Cohen (d) ve Eta kare (η2) katsayıları kullanıldı. Annelerin %50'si üniversite mezunu, %56,4'ü çalışmıyor ve %71,8'inin sezaryen doğum yaptığı bulundu. Yenidoğanların doğum ağırlığı ortalaması 2231,90± 471,18, gestasyon haftası 34,13± 1,86 ve %46,4'ünün oral olarak beslendiği saptandı. Annelerin aile merkezli bakım ölçeği puan ortalaması 120,25± 19,61 ve stres ölçeği puan ortalaması 116,32± 24,51 bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was concuted in a descriptive and relational with determining the family-centered care and stress of mothers with prematüre babies in the NICU and revealing the related factors. The research was conducted between September 2022 and November 2023 in the NICU connected with 2 different hospitals in Ankara. Data were collected with 110 mothers using the mother-baby information form, NICU-Parent Stress Scale (NICU-ABSÖ) and Newborn Family Centered Care Scale (YAMBÖ). Descriptive statistics such as mean, percentage, frequency independent groups t-test, one-way analysis of variance and post hoc were used in the analyses. Cohen (d) and Eta squared (η2) coefficients were used to calculate the effect size. In the study, it was found that 50% of the mothers were university graduates, 56.4% were unemployed, and 71.8% had a cesarean section. It was determined that the average birth weight of the newborns was 2231.90± 471.18, the gestational week was 34.13± 1.86 and 46.4% were fed orally. The mothers' family-centered care scale mean score was 120.25± 19.61 and the stress scale mean score was 116.32± 24.51.