Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan prematüre bebeklerin annelerinde anne-bebek bağlanması ve aile merkezli bakım ilişkisi
The relationship between mother-baby attachment and family centered care in mothers of premature babies in neonatal intensive care unit
- Tez No: 908255
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GEÇKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan prematüre bebeklerin annelerinde anne-bebek bağlanması ve aile merkezli bakım arasındaki ilişkiyi ve bu değişkenleri etkileyen faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırma, Kasım 2023-Kasım 2024 tarihleri arasında Konya ilinde bulunan iki üniversite hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YYBÜ) yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi YYBÜ'de en az 30 gündür yatan 186 prematüre bebeğin annelerinden oluşmuştur. Veriler ''Anne ve Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu'',“Maternal Bağlanma Ölçeği”(MBÖ) ve ''Yenidoğan Aile Merkezli Bakım Ölçeği" (YAMBÖ) ile toplanmıştır. Araştırma için etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Annelere araştırma hakkında bilgi verilmiş ve araştırmaya katılmaya gönüllü olanlardan aydınlatılmış onam alınmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, minimum-maksimum değerleri, ortalama, standart sapma, bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi, Bonferroni testi ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to examine the relationship between mother-infant attachment and family-centred care in mothers of premature infants hospitalised in the neonatal intensive care unit and the factors affecting these variables. The study was conducted in the Neonatal Intensive Care Units (NICU) of two university hospitals in Konya between November 2023 and November 2024. The sample of the study consisted of mothers of 186 premature infants who had been hospitalised in the NICU for at least 30 days. Data were collected with the 'Mother and Infant Introductory Information Form', 'Maternal Attachment Scale' (MATS) and 'Newborn Family-Centred Care Scale' (FCCS-NICU). Ethics committee approval and institutional permission were obtained for the study. Mothers were informed about the study and informed consent was obtained from those who volunteered to participate in the study. Number, percentage, minimum-maximum values, mean, standard deviation, independent t test, one-way analysis of variance, Bonferroni test and Pearson correlation test were used in data analysis.