Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerde aile merkezli bakım algısı, postpartum depresyon ve psikolojik sağlamlık
Perception of family-centered care, postpartum depression and psychological resilience in mothers whose babies and hospitalized in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 923693
  2. Yazar: GİZEM ASLANKAYA TOGA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ŞAHİN BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde prematüre bebeği yatan annelerde yenidoğan aile merkezli bakım algısı, postpartum depresyon ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yürütülen bu çalışmaya 100 anne katıldı. Veriler,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Yenidoğan Aile Merkezli Bakım Ölçeği”,“Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği”ve“Connor – Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılarak 18.04.2024 – 30.08.2024 tarihleri arasında toplandı. Veri analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve pearson korelasyon analizi kullanıldı. Yüksek lisans tez çalışmasının yürütülmesi için etik kurul ve kurum çalışma izni alındı. Çalışmaya katılan yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerden bilgilendirilmiş yazılı onayları alındı. Bu çalışmada, katılımcıların“Yenidoğan Aile Merkezli Bakım Ölçeği”toplam puan ortalaması 3,77±0,60,“itibar ve saygı”alt boyutu puan ortalaması 3,67±0,68,“bilgi paylaşımı”alt boyutu puan ortalaması 4,14±0,59,“bakıma katılma”alt boyutu puan ortalaması 4,04±0,74,“aile ile işbirliği”alt boyutu puan ortalaması 3,29±0,84 olarak belirlendi. Katılımcıların“Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği”toplam puan ortalaması 10,24±6,41,“Connor – Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”toplam puan ortalaması 68,47±18,03 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between perception of neonatal family- centered care, postpartum depression, and psychological resilience in mothers whose premature infants were hospitalized in the neonatal intensive care unit. This descriptive and correlational study included 100 mothers. Data were collected between 18.04.2024 and 30.08.2024 using the“Descriptive Characteristics Form”,“Family-Centered Care Scale in Neonatal Intensive Care Unit”,“Edinburgh Postpartum Depression Scale”and“Connor-Davidson Resilience Scale”. Independent samples t-test, one-way analysis of variance and Pearson correlation analysis were used for data analysis. Ethics committee and institutional study approval were obtained to conduct the master's thesis study. Informed written consent was obtained from mothers whose infants were hospitalized in the neonatal intensive care unit. In this study, the mean total score of the“Family-Centered Care Scale in Neonatal Intensive Care Unit”was 3.77±0.60, the mean score of the“dignity and respect”subscale was 3.67±0.68, the mean score of the“information sharing”subscale was 4.14±0.59, the mean score of the“participation”subscale was 4.04±0.74, and the mean score of the“collaboration”subscale was 3.29±0.84. The mean total score of the“Edinburgh Postpartum Depression Scale”was 10.24±6.41 and the mean total score of the“Connor-Davidson Resilience Scale”was 68.47±18.03.