WEB based user accounting system for internet service providers
  1. Tez No: 85217
  2. Yazar: MURAT BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Tüm Internet Servis Sağlayıcılarının (I S S) yapması gereken baza temel işlemler vardır, örneğin kullanıcı ekleme, silme, geçici olarak kapama ve açma, şifre değiştirme vb. Bunlara ek olarak, her ISS'in gözetleme ve ücretleme sistemi oluşturması gerekir. Şuanda piyasada bulunan ISS paketlerinin tamamına yakın kısmı Windows NT yada UNIX ortamında çalışmaktadır ve istemci tarafında bu işletim sistemleri için yazılmış istemci yazılımları çalışmaktadır (örneğin Windows NT için). Eğer bir ISS kullanıcısı ISS işlemlerini başka bir işletim sisteminden yapmak isterse (örneğin UNIX (yüzlerce türeviyle birlikte), OS/2 yada MacOS) istemci programının tüm bu istemci işletim sistemlerine uyarlanması gerekir. Hernekadar teoride bu işlemin yapılması mümkün olsada, pratikte bunun yapılması çok zordur ve maliyeti çok yüksektir. Bu sorunu çözmek için bu tezde Web tabanlı bir gözetleme sistemi önerilmektedir Web tabanlı bir sistemde herhangi bir Web tarayıcısına sahip olan herkes kolayca ISS datasına erişebilir, üzerinde değişiklik yapabilir ve görüntüleyebilir (tabii güvenli bir.şekilde). Bu sistemde istemcinin dünyanın neresinde olduğunun yada hangi işletim sistemim kullandığının bir önemi yoktur. Bu yaklaşım ISS gözetleme işlemini oldukça kolaylaştırmakta ve maliyeti düşürmektedir. Ayrıca sistemin Türkçe hazırlanmasından dolayı Türk kullanıcılar için oldukça pratik ve kullanışlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are some basic operations, that any Internet Service Provider (ISP) must do, such as adding, removing users, disabling and enabling users, changing user passwords etc. Beside these basic operations, all ISPs must design a accounting system to bill the users. Most of the currently available ISP packages run on Windows NT or UNIX systems and in client side a specific client program is developed, which runs only on specific operating system (OS) (say Windows NT). If ISP want to access these ISP operations from an another OS (say from UNIX (with hundreds of its derivatives), OS/2, MacOS etc.), client program must be ported to each of the OS. Although this is possible in theory, in practice it is very difficult and not cost effective. In this thesis to solve this problem, a Web based user accounting system is proposed. In a Web based system anyone who has a regular Web browser can access the ISP data, manage and view them (ofcourse securely) no-matter where he is in the world, which OS he uses. This approach makes ISP accounting easy and cost effective. Additionally making the system in Turkish, increases the useability of the system for the Turkish users.