KOBİ'lerin finansal okuryazarlık düzeyleri üzerine bir araştırma
Research on financial literacy levels of SMEs
- Tez No: 852199
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN KAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Finansal okuryazarlık, bireylerin ve işletmelerin finansal konularda bilgi sahibi olma, tasarruf etme, yatırım yapma gibi becerilerini içermektedir. KOBİ'lerin maliyetlerini etkili bir şekilde azaltmak, riskleri yönetmek ve gelecekte doğru finansal kararlar alabilmek için yüksek düzeyde finansal okuryazarlığa sahip olmaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Bolu ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin finansal okuryazarlık düzeylerini incelemektir. Araştırmanın alt amaçları arasında, finansal bilgi, finansal tutum ve finansal davranış değişkenlerinin cinsiyete, medeni duruma, yaş gruplarına, eğitim durumlarına, firmaların faaliyet sürelerine, cirolarına, pozisyon düzeylerine, çalışma sürelerine ve finansal okuryazarlık düzeylerine göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi yer almaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada, veri toplamak için nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği kullanılmıştır. Çalışmada, Bolu ilinde (ilçeler hariç) faaliyet gösteren KOBİ'lerin tamamına anket gönderilmiştir. Ancak bu grup içerisinde ulaşılan 89 KOBİ'nin anketi değerlendirmeye alınmıştır. Çalışma sonucunda, katılımcıların finansal bilgi düzeyleri ile cinsiyetleri arasında farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, finansal okuryazarlık düzeyi ile finansal davranış ve finansal bilgiler arasında da farklılıklar bulunmuştur. KOBİ'lerde yer alan bireylerin finansal okuryazarlık düzeylerinin artması, gelecekte daha sağlıklı finansal kararlar alınmasına ve ekonomik refahın artmasına yardımcı olabilir. Son olarak, KOBİ çalışanları ve yöneticilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesine yönelik sınırlı sayıda yapılan çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışmanın sektöre ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Finans, Finansal Okuryazarlık, KOBİ
Özet (Çeviri)
Financial literacy includes the skills of individuals and businesses, such as being informed about financial matters, saving, and investing. SMEs need to have a high level of financial literacy to effectively reduce their costs, manage risks, and make the right financial decisions in the future. This study aims to examine the financial literacy levels of SMEs operating in Bolu province. The sub-objectives of the research include determining whether financial knowledge, financial attitude, and financial behavior variables differ according to gender, marital status, age groups, educational status, companies' activity period, turnover, position levels, working hours, and financial literacy levels. For this purpose, the survey technique, one of the quantitative research methods, was used to collect data in the study. The study sent a survey to all SMEs operating in Bolu province (excluding districts). However, the surveys of 89 SMEs reached within this group were evaluated. As a result of the study, it was determined that there was a difference between the participants' financial knowledge levels and gender. Additionally, differences were found between the level of financial literacy fin, financial behavior, and financial knowledge. Increasing the financial literacy levels of individuals in SMEs can help them make healthier financial decisions and increase economic prosperity in the future. Finally, considering the limited number of studies on determining the financial literacy levels of SME employees and managers, this study contributes to the sector and literature. KEYWORDS: Finance, Financial Literacy, SME