Finansal okuryazarlık düzeyinin ölçülmesi: Isparta ili örneği
Measuring financial literacy level: Example of Isparta province
  1. Tez No: 723133
  2. Yazar: MEHMET AYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Isparta ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin finansal okuryazarlık düzeyleri ölçülmeye çalışılmış olup aynı zamanda KOBİ'lerin demografik özelliklerinin finansal okuryazarlık düzeyleri üzerinde etkili olup olmadığı analiz edilmiştir. Çalışmada T-testi ve Anova analizinden faydalanılmış ve elde edilen sonuçlar tablolar halinde gösterilerek yorumlanmıştır. Çalışmaya 312 erkek 65 kadın olmak üzere toplamda 377 KOBİ sahibi ve yöneticisi dâhil olmuştur. Verilerin analizinde çeşitli istatistik programları kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Isparta ilinde faaliyet gösteren KOBİ sahipleri ve yöneticilerin finansal okuryazarlık düzeyleri ile yaş, eğitim durumu, işletmede çalışılan süre, pozisyon, aylık gelir, işletme kuruluş yılı, işletmenin hukuki yapısı ve işletmede çalışan sayısı arasında anlamlı farklılık olduğu cinsiyet ile arasında ise anlamlı farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, financial literacy levels of SMEs operating in Isparta province were tried to be measured and at the same time, it was analyzed whether the demographic characteristics of SMEs were effective on financial literacy levels. T-test and Anova analysis were used in the study and the results were interpreted by showing them in tables. A total of 377 SME owners and managers, 312 men and 65 women, were included in the study. Various statistical programs were used in the analysis of the data. As a result of the study, there is a significant difference between the financial literacy levels of SME owners and managers operating in Isparta province and age, education level, time worked in the enterprise, position, monthly income, year of establishment, legal structure of the enterprise and the number of employees in the enterprise, and there is no significant difference between gender. conclusion has been reached.