Bipolar bozukluk tanılı hastalarda motivasyonel görüşmenin baş etme, işlevsellik, tedaviye uyum ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of motivational interviewing on coping, functioning, treatment adherence and quality of life in patients with bipolar disorder
  1. Tez No: 852198
  2. Yazar: HALİS YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YİĞİTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmanın amacı bipolar bozukluk tanılı hastalarda motivasyonel görüşmenin baş etme, işlevsellik, tedaviye uyum ve yaşam kalitesine etkisini incelemektir. Araştırma, ön test-son test ve izlem ölçümlerinin olduğu paralel grup, randomize kontrollü olarak tasarlanmıştır. Araştırmada, basit randomizasyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, Pamukkale Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Habib Kızıltaş Psikiyatri Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde Haziran 2022-Ağustos 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma 24 müdahale ve 24 kontrol grubu olmak üzere 48 bireyle yapılmıştır. Araştırmanın verileri; tanıtıcı bilgi formu, Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (BÇTDÖ), Bipolar Bozuklukta İşlevsellik Ölçeği (BBİÖ), Morisky Tedaviye Uyum Ölçeği (MTUÖ) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (DSÖYKKF) kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundakilere 6 oturumluk motivasyonel görüşme uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir girişim yapılmamıştır. Veriler; müdahale öncesi, müdahale sonrası ve müdaheleden sonraki 3. ay (izlem) olacak şekilde değerlendirilmiştir. Müdahale grubundaki bireylerin müdahale sonrası ve müdahaleden sonraki 3.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of motivational interviewing on coping, functioning, treatment adherence and quality of life in patients with bipolar disorder. The study was designed as a parallel group randomized controlled trial with pretest-posttest and follow-up measurements. Simple randomization method was used in the study. The research was conducted at Pamukkale University Health Research and Application Center Habib Kızıltaş Psychiatric Hospital in the Community Mental Health Center between June 2022 and August 2023. The study was conducted with 48 individuals, including 24 intervention and 24 control groups. The data of the study were collected using a descriptive information form, Coping Attitudes Assessment Scale (COPE), Bipolar Disorder Functionality Scale (BDFS), Morisky Medication Adherence Scale (MMAS) and World Health Organization Quality of Life Instrument (WHOQOL-BREF). The intervention group received 6 sessions of motivational interviewing. The control group did not receive any intervention. Data were evaluated as pre-intervention, post-intervention and 3 months after the intervention (follow-up).