Evolution of high-rise buildings as shapers of urban space-İzmir as a case study
Kentsel mekanın belirleyicisi olarak yüksek yapıların gelişimi-İzmir örnek alan çalışması
- Tez No: 85220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAL SERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Son yıllarda, ülkemizde yüksek binaların inşasında önemli oranda artış görülmektedir. Ne yazık ki bu binalar, kente ait sosyal, tarihi, çevresel, görsel faktörler dikkate alınmadan planlanmakta ve tasarlanmakta bu nedenle kentsel mekana entegre olamamakta ve çevrelerini olumsuz yönde etkilemektedirler. Genellikle ülkemizde yüksek binaların yersecimi ve inşasıyla ilgili kararlar araştırma ve analizlere dayanılmadan verilmekte, sonuç sadece yoğunluk ve yükseklik artırma yönünde olmakta, buda yüksek bina olgusunun ülkemizde çok tartışılan bir konu olmasına sebep olmaktadır. Bu nedenlerle, bu tez, Türkiye'de ki yüksek binalarla ilgili yaşanan problemlerin çözümüyle ilgili araştırmalara ışık tutacağı düşünülerek hazırlanmıştır. Bu tez kapsamında amaçlar kentsel mekan oluşumunda yüksek binaların rolünü, kentsel çevreye olan fiziksel, fonksiyonel ve sosyal etkilerini incelemek, yüksek binaların avantaj ve dezavantajlarını belirlemek ve şehir planlama ve şehirsel tasarım kriterleri geliştirmektir. Ayrıca tez kapsamında izmir'de ki yüksek binalar yerseçimleri ve çevresel etkileri açısından analiz edilmiş, önerilerde bulunulmuştur. Yüksek binalar, yasaklanmak yerine faydalarını arttırıcı kriterler geliştirilmeli; sebep oldukları kentsel problemlerin çözümü için şehir planlama ve şehirsel tasarım süreci içinde ele alınmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In resent years, the construction of high-rise buildings has increased In Turkey. Unfortunately, they have been often designed without taking social, historical, environmental, symbolic and visual factors into consideration. And they have got important problems in integration with the urban space. Because the building permits are not given by based upon research and analysis. Usually, the solution at this point is to decrease the density and height limits. So they have been the most discussed issue because of the their impact on the urban environment. For these reasons, this thesis is prepared to be a guide for fixture research on the problems of high-rise buildings in Turkey. In this thesis context the aim is; to examine the role of high-rise buildings in the shaping of urban space and their physical, functional and social impacts on urban environment, to determine the advantages and disadvantages of high-rise buildings; and also to improve the urban planning and urban design criteria to solve the problems caused by them. This research, as a case study, attempts to evaluate existing and proposed high-rise buildings within the city context of Izmir according to their location and environmental impacts. High-rise buildings can bring great potential benefits to mankind. Instead of preventing these buildings, efforts have to be focused on maximizing its benefits. To solve the problems about high-rise buildings, it is important to consider this type of buildings in urban planning and urban design process. KEY WORDS: High-rise building, skyscraper, skyline, urban space, urban form, land mark, environmental impact, mixed use, setback, urban image, visual impact, high-rise building regulation, height control.