Design criteria development for community centres and Manisa as a case study
Topluluk merkezleri için tasarım kriterlerinin geliştirilmesi ve Manisa örneği
  1. Tez No: 85221
  2. Yazar: AHU DALGAKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAL SERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
öz Tez, çağdaş dünyanın etkilerinin bir sonucu olarak topluluk kavramındaki değişimleri incelemekte ve batılı ülkelerde yaygın bir kullanım türü olan“Toplum Merkezi”kavramı ve farklı ülkelerdeki gelişim süreçleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Yapılan araştırmalar, batılı ülkelerde bireylerin fiziksel ve psikolojik yönden sağlıklı gelişimlerinde önemli rol oynayan bu tür merkezlerin kurulması yönünde güçlü bir eğilim olduğunu göstermiştir. Oysa, günümüz Türkiye'sinde farklı ırk, din, cinsiyet ve sosyal sınıfa ait toplumun üyeleri arasında, sosyal iletişimi arttıracak nitelikte merkezlerin bulunmadığını görmekteyiz. Bu açıdan bakıldığında, tezin asıl amacı; Türk insanının sosyal yaşamına ve alışkanlıklarına ve Türk kentlerinin fiziksel yapısına uygun“Topluluk Merkezlerinin”oluşturulmasına ilişkin tasarım kriterlerini geliştirmektir. Tez araştırmasında kullanılan yöntemin, literatür ve internet araştırmalarından ve geçmiş deneyimlere temellendirilmiş yorumlamalardan oluştuğunu söylemek mümkündür. Anahtar Kelimeler : Topluluk Topluluk Merkezleri Tasarım Kriterleri Kullanıcı Grupları Kullanıcı İhtiyaçları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis examines the changes in the concept of community in regard to the effects of the contemporary world and concentrates on the concept of Community Centres as wide-spread uses in western societies and their development process in different countries. Researches indicate that, there is a strong tendency in establishing these centres in the western societies as a tool for the healthy development of the members of community both physically and psychologically. However in Turkey, we do not have such centres that enhance the social interaction among the members of community of different race, religion, gender and social standings. In this respect, the main aim of the thesis is to develop a set of design criteria for Community Centres appropriate to the social lives and habits of Turkish people and appropriate to the physical layout of Turkish cities. The methodology used in the thesis research may said to be composed of literature and internet surveys and interpretations based on past experiences.