Yüksek binalarda teknolojinin mimari forma ve yapı sistemine etkisinin araştırması
Influence of technological evolution on the architectural form and structure system of high – rise buildings
  1. Tez No: 430332
  2. Yazar: ABDULHADİ ABBOOD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHTİYAR EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Mimari tasarım, dünyanın tanıklık ettiği teknolojik gelişimlerle etkilenmektedir. Öyle ki mimari tasarımcılar ve inşaat sektörü, tasarımlarında, özellikle de şekil, inşaat ve bilgi yönünden tamamıyla teknolojiye dayalı olan yüksek yapılarda, günümüzdeki mevcut en modern teknikleri kullanmaya başladılar. Bu nedenle, yüksek yapılardaki şekilsel yapının oluşumunda teknolojik gelişimin etkisi hakkında araştırmalar yapmanın önemi çok büyüktür. Öyle ki bu yönelim, inşaat ve yapı teknolojisindeki ilerlemenin temel bir göstergesi olarak bina şekillerinin oluşturulmasında ve konstrüksiyonlarının güçlendirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Şekil (kütle) yönünden gökdelenler tasarımlarındaki büyük farkı ve devasa gelişmeyi görmemiz gerekir. Çünkü tasarımcılar, binaların küp ve kutu şeklindeki normal kalıp ve tarzlarında gün geçtikçe dışarıya bağımlı hale geliyorlar. Mimarideki hatlar ve yapılar, daha yumuşak, daha cüretkâr ve hem görsel güzellik hem de sağlamlık bakımından ilginç şekillere doğru kaymaktadır. Şuan dünyada rekabet adı altında ilginç ve farklı tarzlara sahip olmak amacıyla bu teknolojiden yararlanılarak yeni malzemeler, modern, yaratıcı ve mükemmel yapısal çözümler üretilmektedir. Böylece dünyada sürekli daha yüksek ve daha deneyimli yapılar ortaya çıkmaktadır.“Kapsamlı fikir ve uygulama çalışmalarının azlığı ve yüksek binalarda tarz bünyesinin oluşturulmasında teknolojinin etkisiyle karşılaşmak”hakkında araştırma sorunu vardır. Çalışmanın konusu;“Yüksek Binalarda Teknolojinin Mimari Forma ve Yapı Sistemine Etkisinin Araştırılması”olarak belirlenmiştir. Araştırmanın kapsamı, Araştırmanın gerçekleştirilebilmesi amacıyla; teorik çerçevede – yüksek yapıların şekilsel ve yapı sistemine etkisi konusundaki kavramlar belirlenmeye çalışılmıştır. Uygulama çerçevesinde ise örnek olarak seçilen dünyaca ünlü on iki adet projenin üç tanesi yerinde görülmüş, inşaat aşamasında çalışılmış, dokuz adet ise literatür bilgilerinden yararlanarak araştırma kapsamı içine alınmıştır. Yapıların uygulamaları tür, vasıf ve üslup bakımından analiz edilmiştir. Araştırmamızda son dönemlerdeki ve özellikle de 1985 – 2014 yılları arasındaki sürede yapılan binalar incelenmiştir. Bu kapsamdaki çalışma, altı bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The architectural design influenced with the technological development that the is witness , where the architects designers and the civil engineers are began with using the latest technologies available in the design and implementation of architectural production, especially in the field of high rises buildings, which depends mainly on the technology in all its aspects the formal, construction and informatics. Hence the importance of research appear in the study of the effect of technological development on the composition of the formal structure in the field of high rises buildings, this trend is characterized by by depending mainly on advances in construction and architectural technology in the composition of its forms and the foundation of its structures. We should see a big difference and enormous evolution in the design of high buildings in terms of form (mass) where the designers deliberately to exit slowly than normal templates for build any of the cubic or box shape of buildings to the architectural lines and blocks softer and more aggressive and shapes pronounce with beauty, strength and express innovative ideas beneficiaries of the enormous development of the new materials techniques and modern , innovative and distinctive for the construction solutions within a competitive environment to reach to the title that the fiercely competitive in the world right now on it : the title of the highest and most beautiful building in the world. The problem of the research is (lack of comprehensive intellectual and applied studies oriented towards the influences of technology in the composition of form structure in the high buildings). The goal of the research defined in (Diagnosis of influences of technology as an essential variable in the appear distinctive formal configuration to the high buildings ,and set the scope of the search by the study of technology and mainl asociated with the form and construction y, regarding trend high rises only, without referring to aspects (economic, political). And determine the temporal dimension of research discussed the buildings which constructed in the period after modernity and especially for the duration. (2014 -1985) . To fulfill this aim , the research depends , in its theoretical part , on defining the most active and influential variables effecting formal structure of high – rise buildings .In the practical part , the research aims to detect the application scope of the theoretical framework through the use of qualitative measurement , describing and analyzing the effect and its implementation in twelve projects selected as practical models . Finally , the research provides results and suggestions for both theoretical and practical levels.