Zihin yetersizliğinden ve Otizm Spektrum Bozukluğundan etkilenen öğrencilerle çalışan taekwondo antrenörleri için geliştirilen özel eğitim programının etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of the special education program developed for taekwondo coaches working with students affected by intellectual disability and Autism Spectrum Disorder
  1. Tez No: 852205
  2. Yazar: ABDÜLHAMİD ÜLVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN ELDENİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, zihin yetersizliğinden ve otizm spektrum bozukluğundan etkilenen öğrencilerle çalışan taekwondo antrenörleri için geliştirilen özel eğitim programının etkililiğinin incelenmesidir. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemi deneysel modellerinden tek gruplu ön test son test modelle kurgulanmıştır. Araştırmanın katılımcıları seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme modeli ile belirlenmiş olup ölçütleri sağlayan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 20 antrenör araştırmanın katılımcılarını oluşturmuştur. Araştırmada, öğretim programını uygulamadan önce araştırmacılar tarafından geliştirilen“Taekwondo Antrenörleri İçin Özel Eğitime Yönelik Bilgi Düzeyi Belirleme Anketi uygulanarak ön test bilgi düzeyleri ve üç oturumluk antrenman video kayıtları izlenerek araştırmacılar tarafından geliştirilen ”Taekwondo Antrenörleri İçin Özel Eğitime Yönelik Davranış Değerlendirme Aracı" ile uygulama düzeylerine dair ön test verileri toplanmıştır. Antrenörlerin ihtiyaçları dikkate alınarak araştırmacılar tarafından geliştirilip uzman görüşleri ile son hali verilen özel eğitim programı, çevrimiçi olarak her gün üçer saat olmak üzere beş gün toplamda 15 saat olarak sunulmuştur. Özel eğitim programı antrenörlere sunulduktan sonra aynı şekilde bilgi düzeyi ve uygulama düzeyi son test verileri toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, taekwondo antrenörlerinden oluşan gruba ait öntest ve sontest değerleri arasındaki farkın anlamlılığını test etmek amaçlandığı için ankette yer alan her bir maddeyi doğru ya da yanlış cevaplama oranları dikkate alınarak işlem öncesinde ve işlem sonrasında karşılaştırılmıştır. Bu kategorik veri analizinde tekrarlı ölçümler için uygun olan yaklaşımlardan McNemar testi kullanılmıştır. Buna ek olarak betimsel bulguların sunumunda frekans (f) ve (%) değerleri de raporlanmıştır. Araştırmanın işlem öncesi ve sonrası istatistiksel olarak karşılaştırıldığında hem bilgi düzeyinde hem de uygulama becerileri düzeyinde etkili olduğu görülmektedir. Antrenörlerin bilgi düzeyleri ve uygulama becerileri kıyaslandığında bilgi düzeylerindeki artışın daha fazla olduğu söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER: Otizm spektrum bozukluğu, Zihin yetersizliği, Taekwondo, Antrenör, Spor
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to examine the effectiveness of the special education program developed for taekwondo coaches working with students affected by intellectual disability and autism spectrum disorder. This research was designed with a single-group pretest-posttest model, which is one of the experimental models of quantitative research method. The participants of the study were determined by criterion sampling model, which is one of the non-random sampling methods, and 20 coaches who met the criteria and volunteered to participate in the research constituted the participants of the research. In the research, before implementing the curriculum, pre-test knowledge levels were collected by applying the“Knowledge Level Determination Questionnaire on Special Education for Taekwondo Coaches”developed by the researchers and pre- test data on the level of practice were collected with the“Behavior Assessment Tool on Special Education for Taekwondo Coaches”developed by the researchers by watching three sessions of training video recordings. The special education program, which was developed by the researchers taking into account the needs of the coaches and finalized with expert opinions, was presented online for 15 hours in total for five days, three hours each day. After the special education program was presented to the coaches, post-test data on knowledge level and application level were collected in the same way. The data obtained in the research were analyzed using SPSS 25 statistical program. As a result of the research, since it was aimed to test the significance of the difference between the pre-test and post-test values of the group of taekwondo coaches, the correct or incorrect answer rates of each item in the questionnaire were compared before and after the procedure. In this categorical data analysis, McNemar test, one of the approaches suitable for repeated measures, was used. In addition, frequency (f) and (%) values were reported in the presentation of descriptive findings. When the pre- and post-processing of the research is compared statistically, it is seen that it is effective both at the level of knowledge and at the level of implementation skills. When the knowledge levels and implementation skills of the coaches are compared, it can be said that the increase in knowledge levels is higher. KEYWORDS: Autism spectrum disorder, Intellectual disability, Taekwondo, Trainer, Sport