Mücadele sporcularının salgın hastalığa yakalanma kaygısı ve korku düzeylerinin araştırılması: COVID 19 örneği
Investigation of the anxiety and fear levels of competition athletes about catering an epidemic disease: The example of COVID 19
- Tez No: 852206
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Covid-19 ortaya çıktığı 2020 yılından itibaren yaşamın pek çok alanını etkileyen bir hastalıktır. Bu nokta Covid-19 salgını başladığından bu yana, spor ve ilişkili etmenleri de etkilemiş ve bu noktada olumsuz çıktılar sağlamıştır. Verilen bilgilerden hareketle hazırlanan bu çalışmanın amacı aktif mücadele sporcularının salgın hastalıklara (covid-19) yakalanma kaygısı ve korkusunun sporcular üzerindeki etkilerinin koronavirüs Covid-19 pandemisi örneği kapsamında araştırılmasıdır. İlgili amaç doğrultusunda 502 katılımcı özelinde anket veri toplama yöntemiyle yürütülen çalışmada katılımcıların Covid-19 korkularını ve kaygılarını ölçmeye ilişkin olarak Covid-19 Korkusu Ölçeği ve Koronavirüse Yakalanma Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizi sonucunda ulaşılan sonuçlar şu şekilde sıralanabilir: Katılımcıların cinsiyet, medeni durum, branş, millilik, eğitim, Covid-19 olma ve aşı olma durumlarıyla Covid-19 korkuları arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Katılımcıların kaygı düzeyleriyle cinsiyet, medeni durum ve spora yapma süresi, millilik, Covid-19 olma, aşı olma ve kronik rahatsızlık arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Tüm bu sonuçlar paralelinde çalışmamızda COVİD-19 yakalanma kaygısı ve korkusu arasında, bireysel kaygı ve sosyalleşme arasında, sosyalleşme kaygısı ile Covid-19 korkusu aralarında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Hazırlanan çalışmanın ileriki araştırmalara, ilgili literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca araştırma kapsamında ulaşılan sonuçlar rekabetçi sporculara, en iyi şekilde yarışmaya devam edebilmeleri için kendilerini hastalıklardan nasıl koruyacakları konusunda daha fazla bilgi verilmesi gerektiğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Kaygı, Korku, Covid-19
Özet (Çeviri)
Covid-19 is a disease that has affected many areas of life since its emergence in 2020. This point has also affected sports and related factors since the Covid-19 epidemic started and has provided negative outcomes at this point. The purpose of this study, prepared based on the information given, is to investigate the effects of active competition athletes' anxiety and fear of contracting epidemic diseases (covid-19) on athletes within the context of the coronavirus Covid-19 pandemic example. In line with the relevant purpose, the Covid-19 Fear Scale and the Coronavirus Anxiety Scale were used to measure the participants' Covid-19 fears and concerns in the study, which was conducted with the survey data collection method for 502 participants. The results obtained as a result of the analysis of the data collected in the study can be listed as follows: A significant relationship was found between the participants' gender, marital status, branch, nationality, education, Covid-19 and vaccination status and their Covid-19 fears. A significant relationship was found between the participants' anxiety levels and gender, marital status, duration of exercise, nationality, having Covid-19, vaccination and chronic disease. In parallel with all these results, positive and significant relationships were determined in our study between anxiety and fear of catching COVID-19, between individual anxiety and socialization, and between socialization anxiety and fear of Covid-19. It is thought that the prepared study will contribute to future research and relevant literature. In addition, the results obtained within the scope of the research show that competitive athletes should be given more information about how to protect themselves from diseases so that they can continue to compete in the best possible way. KEY WORDS: Anxiety, Fear, Covid-19