Axiality in the process of space organisation in architecture
Mimari mekan organizasyon sürecinde akslar ve aksların kullanımı
- Tez No: 85222
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EYÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
öz Bu çalışma, mimari aksı tanımlamanın yanında, onun mekan organizasyon süreci içerisindeki etkilerini mimarlık ve geometri arasındaki güçlü ilişkiler çerçevesinde açıklamaya çalışır. Bu tanımlama ve açıklama süreci gerçekleştirilirken mimari aksın mimarlık tarihinin mekansal evrimi üzerindeki etkisi de onun değişik zaman dilimlerindeki çeşitli karakteristik özelliklerine bağlı olarak açıklanmaya çalışılır. Yine bu çalışma, mimari aksın mimarlık tarihi boyunca oluşan mekansal gelişim ve buna paralel olarak değişen mimari formlar üzerindeki etkisini açığa çıkarmayı hedefler. Mimarlığın birtakım değişmez kavramları da söz konusu etkiyi daha açık bir şekilde ortaya koyabilmek için mimari aksın geometrik özelliklerine dayanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan tüm bu açıklama ve tanımlamaların mimarlık tarihinden örneklerle zenginleştirilmesi ve dolayısıyla üretilen söylemin pratikte kanıtlanması hedeflenmiştir. Çalışma bir bütün olarak, mimari aksların mekan organizasyon süreci içerisinde değişik kullanımlarından doğan aks organizasyonunun, ait olduğu çağın sosyal ekonomik ve kültürel özelliklerine bağlı olarak değişik biçimlerde yorumlanması ve değişik anlamlar kazanması nedeniyle, yeni bina formlarının ve buna bağlı yeni mekansal özelliklerin ortaya çıkışını açıklar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The scope of this study, tries to explain the definition of the architectural axis and its influences in the process of space organisation with all due aspects to the strong relationships between geometry and architecture. In doing this, the roles of the architectural axis in the spatial evolution of the architectural history are also explained in accordance with its various characteristics in different eras. The study tries to reveal the direct and primarily effects of the architectural axis in development of the architectural form in parallel with the spatial evolution througout all the history of architecture. Some invariable concepts are explained by means of the geometrical characteristics of the axis to make these effects more obvious to understand. All these explanations are aimed to be enriched with the historical examples to justify the conceptual statements. As a result, the whole study tries to reach the idea that the axiality which is born with different use of the architectural axis in the process of space organisation has different meaning and it is interpreted differently in parallel with the social economic and cultural characteristics of the era that it belongs. This idea is shown as a main reason of the changes in building forms and their spatial characteristics in all architectural history. KEY WORDS: Geometry, Point, Line, Axis, Plane, Volume and Form, Space, Meaning, Verticality and horizontality, Power, Symbol, Symmetry, Asymmetry, Balance, Perspective, Aperspective