Konjestif kalp yetmezlikli köpeklerde QT değerlerinin prognostik potansiyelinin yorumlanması
Determining the prognostic potential of QT values in dogs with congestive heart failure
- Tez No: 852232
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL MERAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kardiyoloji, Veteriner Hekimliği, Cardiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Konjestif kalp yetmezliği, yetersiz doku oksijenizasyonu ile karakterize ölümcül bir klinik sendromdur. Elektrokardiyografide yer alan QT intervalinin uzaması ya da kısalması konjestif kalp yetmezliği açısından önem ifade etmektedir. Köpeklerdeki kalp ritminin hızlı değişmesi, bu değere bağımlı olan QT interval süresinde ani değişikliklere neden olabilmektedir. QT interval ölçümünün doğru yapılabilmesi amacıyla QT düzeltme (QTc) formülleri türetilmiştir. Bazett, Fridericia, Framingham, Van de Waters, Hodges ve Matsunaga yaygın kullanılan formüllerdir. Bu çalışmada, belirtilen QT düzeltme formüllerinin, konjestif kalp yetmezliğinde prognostik değerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Aynı zamanda QTc formülleri ile Nt-proBNP, Troponın-I ve Doku Doppler parametrelerinin korelasyonlarının belirlenmesi ve kendi arasında karşılaştırılması planlanmıştır. Çalışma grubu olarak ACVIM ve NYHA'a göre sınıflandırılmış konjestif kalp yetmezlikli (KKY) 20 köpek ve kontrol grubu olarak 10 adet sağlıklı köpek kullanılmıştır. KKY grubunu oluşturan köpeklere bir ay süreyle furosemid, pimobendan, enalapril ve propranolol uygulanmış olup; 0. günde ve tedavi sonrası 30. günde QTc değerleri ve doku Doppler değerleri ölçülmüştür. Ayrıca bu hastaların 0. Günde Nt-proBNP ve Troponin I ölçümü yapılmıştır. Sağlıklı grubundaki 10 köpeğe ise sadece 0. gün Nt-proBNP ve Kardiyak Troponin I, QTc değerleri, Doku Doppler değerleri ve 30. gün QTc değerleri ve Doku Doppler değerleri ölçülmüştür. KKY ve sağlıklı grubunda yapılan Nt-proBNP ve Troponin-I karşılaştırmasında KKY grubunun istatistiksel değerleri, sağlıklı grubuna göre yüksektir (p0.05). Sonuç olarak, belirtilen QTc formüllerinin konjestif kalp yetmezlikli köpeklerde prognoza katkısının anlamlı olmadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Congestive heart failure is a life-threatening clinical syndrome characterized by inadequate tissue oxygenation. The prolongation or shortening of the QT interval on an electrocardiogram is significant in the context of congestive heart failure. Rapid changes in the rhythm of the canine heart can lead to sudden changes in the QT interval, dependent on this value. To accurately measure the QT interval, corrected QT (QTc) formulas have been derived. Bazzett, Fridericia, Framingham, Van de Waters, Hodges, and Matsunaga formulas are commonly used. This study aims to elucidate the prognostic value of these specified QT correction formulas in congestive heart failure. Additionally, correlations between QTc formulas and Nt-proBNP, Troponin-I, and tissue Doppler parameters will be determined and compared. A study group consisting of 20 dogs classified according to ACVIM and NYHA as congestive heart failure (CHF) and a control group of 10 healthy dogs were used. Dogs in the CHF group were treated with furosemide, pimobendan, enalapril, and propranolol for one month. QTc values and tissue Doppler values were measured on day 0 and day 30 after treatment. Additionally, Nt-proBNP and Troponin I measurements were taken on day 0 in these patients. The healthy group of 10 dogs had only Nt-proBNP and Cardiac Troponin I measured on day 0, and QTc values, tissue Doppler values, and QTc values on day 30 were measured. In the Nt-proBNP and Troponin-I comparison between CHF and healthy groups, the statistical values of the CHF group were higher than those of the healthy group (p0.05). In conclusion, the contribution of the QTc formulas to the prognosis in dogs with congestive heart failure is not significant.