Çocukları yoğun bakım ünitesinde yatan ebeveynlerin travma sonrası gelişim ve psikolojik sağlamlık durumlarının belirlenmesi
Determination of post-traumatic development and psychologicalresilience status of parents whose children are in the intensive care unit
  1. Tez No: 852261
  2. Yazar: EMİNE AYBİKE AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma çocukları yoğun bakım ünitesinde yatan ebeveynlerin travma sonrası gelişim ve psikolojik sağlamlık durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, 2023 yılında meydana gelen asrın felaketi sayılan depremin olduğu bölgelerden Malatya ve Elazığ şehirlerinde yapılmıştır. Örneklemi 257 ebeveyn oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, Travma Sonrası Gelişim Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Örnekleme alınan ebeveynlerin %75,9'u annelerden oluşmuştur. Ebeveynlerin %92,6'sının sosyal güvencesi vardır. %64,2'sinin geliri giderine eşittir. %75,9'u çekirdek aileden oluşmaktadır. Ebeveynlerin %96,1'i çocukları yoğun bakımda olduğu için korku hissetmektedir. Ebeveynler, yaşadığı güçlükleri daha çok eşleri ve aileleri ile paylaşmaktadır. Ebeveynlerin %87,5'i günde bir kez çocukları hakkında bilgi almaktadırlar. Ebeveynlerin %66,8'i günlük yaşamda güçlük çektiğini belirtmiştir. Ebeveynler yaşadıkları sıkıntıların çok azını sağlık personeli (%7,8) ile paylaşmaktadırlar. Çocukların %81,3'ü yoğun bakımda bilinci açık olarak izlenmektedir. Yapılan değerlendirmede ebeveynlerin travma sonrası gelişim (TSG) puanı (75,19 ± 10,80) dur. Psikolojik sağlamlık (PS) puanı ise (19,82± 1,89) dir. Bu sonuçlara göre, çocukları yoğun bakımda yatan ebeveynlerin TSG ve PS değerlerinin orta düzeyin üstünde olduğu belirlenmiştir. TSG ve KPS toplam puanları arası ilişki incelendiğinde; TSG toplam puanı ile KPS toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (r=0,094 p=0,131). Bu, travma sonrası gelişimin psikolojik sağlamlıkla doğrudan bir ilişkisi olmadığını göstermektedir. Bu sonuçlarla ilişkili olarak çocukları yoğun bakımda yatan ebeveynlerin travma sonrası gelişimlerini arttırabilmek ve psikolojik sağlamlıklarını yükseltebilmek için etkili sağlık personeli desteğinin sağlanması için hemşirelerin girişimlerinde gerekli düzenlemeleri yapmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the post-traumatic development and psychological resilience of parents whose children are in the intensive care unit. This study was conducted in the cities of Malatya and Elazığ, which are among the regions where the earthquake, considered the disaster of the century, occurred in 2023. The sample consisted of 257 parents. Personal Information Form, Post-Traumatic Development Scale and Brief Psychological Resilience Scale were used to collect data. 75.9% of the parents included in the sample were mothers. 92.6% of parents have social security. 64.2%'s income is equal to their expenses. 75.9% consists of nuclear families. 96.1% of parents feel fear because their children are in intensive care. Parents mostly share their problems with their spouses and families. 87.5% of parents receive information about their children once a day. 66.8% of parents stated that they had difficulties in daily life. Parents share very little of the problems they experience with healthcare personnel (7.8%). 81.3% of children are monitored consciously in intensive care. In the evaluation, the parents' post-traumatic development (PTG) score was (75.19 ± 10.80). The psychological resilience (PS) score is (19.82± 1.89). According to these results, it was determined that the PTG and PS values of parents whose children were in intensive care were above the medium level. When the relationship between PTG and KPS total scores is examined; There was no statistically significant relationship between PTG total score and KPS total score (r=0.094 p=0.131). This shows that post-traumatic growth does not have a direct relationship with psychological resilience. In relation to these results, it is recommended that nurses make the necessary arrangements in their efforts to provide effective healthcare personnel support to parents whose children are in intensive care, in order to increase their post-traumatic development and increase their psychological resilience.