Bahaettin Karakoç'un şiirlerinde imge ve görüngü düzeyleri
Levels of imagery and phenomenon in Bahaettin Karakoç's poems
- Tez No: 852262
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türk şiirinin“Beyaz Kartal”ı olarak bilinen Bahaettin Karakoç, cumhuriyet dönemi sonrası Türk şiirinde önemli bir yere sahiptir. Gerek fikirleriyle gerekse de yaşamış olduğu coğrafyadan kaynaklı, özgün bir şiir algısı oluşturur. Şiir Bahaettin Karakoç için vazgeçilmeyen bir yaşam kaynağıdır. Şiirlerinde mutlak gerçeği arayan şair, çocukken vermiş olduğu söze her zaman sadık kalmaya çalışır. Yayımlanan ilk şiir kitabı Seyran'dan itibaren özgün şiir anlayışının bayrağını dalgalandırmaya başlar. Şiirlerinde millî ve manevî değerlerin varlığını, kültürel unsurları, bunun yanında bireyin iç muhakemesini yaratıcı bir muhayyile ile yeniden ortaya koyan Bahaettin Karakoç, dilin imkânlarından da yararlanır. İmgelerden yararlanarak dilin sınırlarını zorlayan şair, yeni çağrışım değerleri ve zihin tasarısı oluşturarak estetik ve ahenkli şiirler ortaya koyar. Karakoç, şiirlerine imgeler aracılığıyla yeni mana değerleri yükleyerek söylenmeyen ve ifade edilemeyen duygulara tercüman olur. Şiirlerinde Rene Wellek ve Austın Warren'in“Edebiyat Teorisi”isimli kitaplarında ifade etmeye çalıştıkları imge türlerinden, yayılgan, batık, radikal, yoğun ve süsleyici-coşkun-bayat imgelere rastlanılır. Karakoç, şiirde kullanılmayan, unutulmaya yüz tutmuş kelimeleri özgün şiirinde tekrardan gün yüzüne çıkarır ve yeni mana birimcikleri oluşturur. Bundan dolayıdır ki onun şiirlerinde yayılgan ve batık imgeye daha sık rastlanmaktadır. Bu çalışmada Bahaettin Karakoç'un şiirlerinde imgelerin kullanımı ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümde Bahaettin Karakoç'un hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve şiirlerinde sıkça kullanılan temalara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise imge hakkında genel bilgiler verilir. Çalışmanın üçüncü ve en temel bölümünde Bahaettin Karakoç'un şiirleri, imge çerçevesi içerisinde incelenmiştir. Çalışmanın“Sonuç”kısmında ise tespit edilen hususlar belirtilmiştir. Daha sonra Bahaettin Karakoç ve imge hakkında yararlanılan kaynakçaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bahaettin Karakoç, known as the“White Eagle”of Turkish poetry, has an important place in Post-republican Turkish poetry. He creates an original perception of poetry, originating from both his ideas and the geography in which he lived. Poetry is an indispensable source of life for Bahaettin Karakoç. The poet, who searches for absolute truth in his poems, always tries to remain faithful to the promise he made when he was a child. Starting from his first published poetry book, Seyran, he begins to wave the flag of his original understanding of poetry. Revealing the existence of national and spiritual values, cultural elements, as well as the individual's inner judgment with a creative imagination in his poems, Bahaettin Karakoç also benefits from the possibilities of language. Pushing the limits of language by using images, the poet creates aesthetic and harmonious poems by creating new connotation values and mental plans. Karakoç translates the unspoken and unexpressed emotions by attributing new meanings to his poems through images. In his poems, he makes use of the image types of diffuse, submerged, radical, intense and ornamental-enthusiastic-stale images. Karakoç brings to light the words that are not used in poetry and are about to be forgotten, in his original poem, and creates new units of meaning. For this reason, diffuse and submerged images are not frequently encountered in his poems. In this study, the use of images in Bahaettin Karakoç's poems is discussed. In the first part of the study, frequently used themes in Bahaettin Karakoç's life, literary personality, works and poems are included. In the second part, general information about the image was given. In the third and most basic part of the study, Bahaettin Karakoç's poems were examined within the framework of images. In the“Conclusion”section of the study, the identified issues are stated. Then, the bibliography about Bahaettin Karakoç and the image is included.