20-70 yaş arası bireylerin şemaları, kaygılı ve kaçıngan bağlanma ve mükemmeliyetçi yapıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of schemas, avoidant and anxious attachment styles and perfectionism between the ages 20-70
- Tez No: 852323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM MESTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma Ankara ili Çankaya ilçesinde 20-70 yaş arası yetişkin bireylerin şemaları, bağlanmaları ve mükemmeliyetçi yapıları arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılması hedeflenmesi ile yapılmıştır. Öte yandan elde edilecek sosyodemografik bilgiler ışığında da hangi cinsiyette, hangi yaş gruplarında, hangi şemalar, mükemmeliyetçilik seviyeleri ve bağlanmaları ile de bazı hipotezlerle ilişkilerinin olup olmadığı incelenecektir. Bağlanma, bebekler üzerinde araştırılmış ancak daha sonraları bebeklerde oluşan bağlanmaların yetişkinlik hayatlarında da devam ettiği görülmüştür. Bağlanmalar 1987 yılında Hazan ve Shaver tarafından çocukluktaki bazı dinamiklerin ileride kişilerin romantik ilişkilerinde de gözlenebileceğini söylemişler ve araştırmaya başlamışlardır. Literatürde bu araştırmada araştırılan üç değişkenden ikili olarak araştırmalar yapılmıştır. Ancak bu üç değişkenin de araştırıldığı herhangi bir araştırmaya rastlanmamıştır. Yetişkin bağlanma şekilleri, erken dönem uyumsuz şemalar ve mükemmeliyetçi yapı arasında bir ilişki olabileceği ve bu araştırma ile de literatüre katkı sağlanabileceği düşünülmektedir. Araştırmada 11 hipotez bulunmaktadır. Kullanılan SPSS yöntemleri; tek yönlü ANOVA analiz sistemi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleridir.
Özet (Çeviri)
20-70 This study has been done in the city of Ankara, Çankaya, aiming to find if there is a relationship between avoidant and anxious attachment styles, perfectionism and early maladaptive schemas. This study has been done between the age groups from 20-70. Plus, the socio demographic reesults of this study will be used to see if there is a relationship with some hypothesis, sex, age groups, schemas, perfectionism levels and attachment styles. Attachment was only researched on babies but after Hazan and Shaver it was seen that attachment continued also on adults. In 1987 Hazan and Shaver thought that some attachment Dynamics in childhood could affect attachment Dynamics in adulthood so they started to research it. In literature review there wasn't a sign of any relationship between those three variables. In this study It ise Thought that ther might be a relationship between Adult Attachemnent Styles, Perfectionism and Early Maladaptive Schemes variables and this research on this variables might have a contibution to the related literature. In this research there are 11 hypothesis. Methods used in SPSS are; one way ANOVA, correlation analysis and regression analysis.