İnsan sperminde kisspeptin ve sperm katyon kanallarının (CatSper) birbirleriyle olan ilişkisi
The relationship of kisspeptin and sperm cation channels (CatSper) with each other in human sperm
- Tez No: 852322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEJAT ÜNLÜKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
KISS1R, G proteinin alt biriminden Gq/11α'yla bağlantılı G proteiniyle bağlı reseptördür. KISS1'in KISS1R'ye bağlanmasıyla Fosfotidilinositol (PI)'ü uyarıp fosfolipaz C'nin aktivasyonunu sağlar. Aktivasyonu sonucu fosfatidil inositol bifosfatın üzerinden inositol-trifosfat (IP3) ve diaçilgliserol (DAG) oluşumunu sağlamaktadır. IP3 Ca2+ salınımını sağlamaktadır. Bu döngü ile KISS1'in sperm hareketliliğinde etkisi kabul edilmekle birlikte yeterince bilinmemektedir. Benzer şekilde spermdeki kalsiyum kanallarından CatSper3'ün etkinliği CatSper1 ve CatSper2'ye nazaran yeterince araştırılmamıştır. Çalışmanın, insan sperminde CatSper3 ve KISS1 ekspresyonlarının, sperm motilitesi ile ilişkilerinin değerlendirilerek, erkek infertilitesindeki rollerinin belirlenmesine katkıda bulunması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezine rutin spermiyogram testi için başvuran 18-45 yaş aralığındaki 52 erkek birey dahil edildi. WHO'nun belirttiği kriterlere göre semen parametrelerinin; semen hacmi, sperm konsantrasyonu, toplam sperm sayısı, sperm motilitesi, progresif motilite (PM), hızlı progressif motilite, yavaş progresif motilite, değerlendirildi. Çalışmada 2 grup oluşturuldu. Bunlar; birinci grup Normozoospermi Grubu (n=26) sperm konsantrasyonu 15 milyon/ml'den büyük, sperm motilitesi >39 veya PM >30, ikinci grup olarak da Astenozoospermi Grubu (n=26) sperm konsantrasyonu 15 milyon/ml'den büyük, sperm motilitesi
Özet (Çeviri)
KISS1R is a G protein-coupled receptor associated with the Gq/11α subunit of G protein. By binding of KISS1 to KISS1R, it stimulates phosphotidylinositol (PI) and activates phospholipase C. As a result of its activation, it provides the form of inositol-triphosphate (IP3) and diacylglycerol (DAG) from phosphatidyl inositol biphosphate. IP3 provides Ca2+ release. Although the effect of KISS1 on sperm motility with this cycle is accepted, it is not known enough. Similarly, the effectiveness of CatSper3, one of the calcium channels in sperm, has not been adequately investigated compared to CatSper1 and CatSper2. The main aim of this thesis is to contribute to determining their roles at male infertility by evaluating the expressions of CatSper3 and KISS1 in human sperm and their relationship with sperm motility. Within the scope of the study, 52 male individuals who are between 18-42 years old and applied to Selçuk University Faculty of Medicine Hospital, In Vitro Fertilization Center for routine spermiogram test were included. According to the criteria specified by WHO, main parameters of semen; concentration of sperma, volume, motility of semen, total count of sperma, progressive motility (PM), fast progressive motility, slow progressive motility were evaluated. Two groups were created in the study; normozoospermia (n=26) sperm concentration >15 million/ml sperm motility >39 or PM >30 is the first group. Asthenozoospermia (n=26) sperm concentration >15 million/ml, sperm motility